Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.05.2024 16:46

Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić

mobywatel
Fot. materiały własne

Aplikacja mObywatel to jeden z najważniejszych elementów polskiej cyfryzacji, który znalazł duże uznanie wśród Polaków. Na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników, do programu dodawane są systematycznie nowe funkcje. Ale co zrobić, gdy smartfon z zainstalowanym mObywatel przepadnie?

Zagubiony smartfon z mObywatelem - co robić?

Zagubienie czy kradzież smartfonu to zawsze duże zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Zainstalowana aplikacja mObywatel stwarza znalazcom czy złodziejom nowe możliwości, choć oczywiście należy pamiętać, że jest ona chroniona osobnym kodem lub biometrią. Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie w stanie odblokować aplikację, jest niskie, ale nie zerowe.

Wystarczy, że przed kradzieżą złodziej podpatrzy wpisywane PIN-y, by dotrzeć do bardzo wrażliwych informacji i dostęp do usług publicznych, z których może korzystać w imieniu okradzionego. Może także próbować legitymować się jego dowodem osobistym w wersji elektronicznej. Co zatem zrobić, gdy utracimy smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel?

Rekordowa liczba wyłudzeń kredytów. Jak zastrzec numer PESEL?

Zgłaszanie utracone smartfonu

Na koncie mObywatela w serwisie X ministerstwo cyfryzacji opublikowało oficjalne zalecenia w tej sprawie. Resort potwierdza, że w razie utraty urządzenia warto poświęcić uwagę także zablokowaniu dostępu do aplikacji. Oczywiście jeśli zdalnie zablokujemy całe urządzenie, to zmieni to niewiele, niemniej warto dmuchać na zimne i powiadomić o kradzieży lub zgubie także administrację mObywatela.

Aby tego dokonać, należy skontaktować się pod numerem telefonicznym  +42 253 54 74. Tam wystarczy zgłosić incydent, aby w aplikacji mObywatel zainstalowanej na urządzeniu zostały ukryte wszystkie dodane do niej dokumenty. Nie będzie możliwe ich przeglądanie oraz wykorzystanie przez inne osoby.

Metoda alternatywna

Blokada dokumentów w mObywatelu za pośrednictwem infolinii nie jest jedynym sposobem zabezpieczenia aplikacji na skradzionym lub zagubionym urządzeniu. Równie skuteczne, jeśli oczywiście dysponujemy nowy czy zapasowym smartfonem, jest po prostu nowa instalacja i aktywacja na nim programu. mObywatel uniemożliwia korzystanie z dwóch instancji jednocześnie, więc jeśli aktywujemy aplikację na nowym urządzeniu, to na drugim automatycznie zostanie ona zdezaktywowana.