Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zmiany w przepisach dotyczących telewizorów. Tańsze stracą certyfikat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.03.2024 13:14

Zmiany w przepisach dotyczących telewizorów. Tańsze stracą certyfikat

telewizor
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Każdy, kto planuje w najbliższym czasie zakupić telewizor, powinien zachować szczególną uwagę w kwestii obsługi jednego z kluczowych standardów. Przez zmianę w programie certyfikacji tańsze produkty de facto zostaną pozbawione jednej funkcji.

Zmienna częstotliwość odświeżania ekranu na nowo

Serwis spidersweb.pl poinformował o decyzji o zmianach w standardzie AMD FreeSync. Jest to implementacja mechanizmu zmiennej częstotliwości odświeżania ekranu (VRR), dzięki której obraz sprawia wrażenie zauważalnie płynniejszego.

VRR pozwala na to, aby dostosowywać częstotliwość odświeżania ekranu telewizora do tego, co się na nim dzieje. Dzięki temu obraz jest odświeżany rzadziej przy materiałach, które są bardziej statystyczne, zaś dynamiczne obrazy pozwalają na zwiększenie częstotliwości odświeżania. Dotyczy to zarówno telewizorów, jak i monitorów komputerowych. Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich, o zastosowaniach gamingowych, FreeSync odgrywa znaczącą rolę.

Koniec abonamentu RTV. Jest nowa propozycja, opłaty obejmą wszystkich

Nowe zasady certyfikacji

AMD zdecydowało, aby w otwartym standardzie FreeSync wprowadzić zmiany. Aby uzyskać certyfikacje, matryce będą musiały mieć parametry wyższe niż dotychczas. Oznacza to, że zwłaszcza tańsze urządzenia mogą utracić certyfikacje i nie będą odtąd oficjalnie zgodne z FreeSync.

W przypadku telewizorów nowe wymogi stanowią, że minimalna częstotliwość odświeżania ekranu dla standardowej wersji certyfikatu FreeSync musi wynosić co najmniej 60 Hz. Jeśli jednak urządzenie ma być zgodne z FreeSync Premium, to zaimplementowany VVR musi obsługiwać częstotliwości do 120 Hz.

Zmiany w monitorach

Jeszcze większe wymagania wprowadzono wobec monitorów – jest to 144 Hz dla rozdzielczości FullHD . W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, które obsługują rozdzielczość 4K i mogą otrzymać certyfikat Free Sync Premium, minimalna częstotliwość odświeżania musi wynosić 200 Hz.

Źródło: spidersweb.pl

Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki
bezpieczniki
Zwiększające się ceny energii elektrycznej zachęcają do tego, by szukać oszczędności. Mogą do tego służyć smartfony, a konkretniej zainstalowane na nich aplikacje pozwalające śledzić zużycie i analizować je w taki sposób, aby opłaty były mniejsze niż dotychczas. Przydatne są także dostępne w Polsce kalkulatory rachunków.
Czytaj dalej
Duże, bardzo duże - czyli dlaczego rozmiar ma znaczenie przy wyborze telewizora i jak zrobić to mądrze?
telewizor
Polacy bez wątpienia pokochali duże telewizory – w 2023 roku coraz częściej decydowali się na modele o przekątnej 65, a nawet 75 cali, co potwierdza rosnące zapotrzebowanie na większe rozmiary ekranów. Według danych firmy badawczej GfK w 2023 roku najczęściej wybierali oni modele firmy Samsung. Wśród osób, które kupowały 65-calowy telewizor, Samsung Smart TV wybierała połowa z nich, a wśród 75 czy 85-calowych modeli także były preferowane modele koreańskiej firmy. Przed zakupem większego telewizora nasuwa się jednak często pytanie: co zrobić kiedy szybko chcemy sprawdzić, jaki rozmiar telewizora byłby odpowiedni do naszego salonu czy sypialni? Możemy szukać tej informacji w specyfikacjach każdego modelu, ale jest łatwiejsze rozwiązanie. Już teraz na stronie samsung.com po jej lewej stronie można z łatwością sprawdzić, jaką szerokość w podstawie i wysokość mają poszczególne przekątne ekranów.
Czytaj dalej