Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Znajomy głos w słuchawce prosi o pieniądze? Policja ostrzega
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.04.2024 15:19

Znajomy głos w słuchawce prosi o pieniądze? Policja ostrzega

starsza osoba ze smartfonem
Fot. Freepik/pvproductions

Polska Policja informuje, że w Polsce odnotowano już przypadki prób dokonywania oszustw z użyciem klonowania głosów. Dzięki mechanizmom deep fake osoba dzwoniąca może brzmieć jak nasz bliski. Realizowany jest scenariusz, w którym osoby podszywające się i brzmiące jak bliscy przekonują, że brali udział w wypadku.

Oszuści zaczęli klonować głosy

W komunikacie policji czytamy, że w Polsce popularyzuje się spear phishing z użyciem mechanizmów deep fake. Pierwszy termin odnosi się do oszustw wykorzystujących element podszywania się pod inną osobę lub instytucję, zaś słowo spear oznacza tu, że atak jest precyzyjnie nakierowany na daną ofiarę. Nie ma mowy o zautomatyzowanej działalności na wielką skalę – ofiara jest starannie wybrana, podobnie jak szczegółowo dobrane do jej profilu są narzędzia i środki.

Tymi środkami stał się mechanizm deep fake. Dziś wystarczy już krótka, kilkusekundowa próbka głosu, aby możliwe było jego mniej lub bardziej udane sklonowanie głosu. Wystarczy więc, że zamieścimy na Facebooku film, w którym słychać nasz głos, aby oszuści mogli wykorzystać nagranie do jego sfałszowania. Następnie, modulując własny głos z użyciem zaawansowanych algorytmów, nawiązują kontakt telefoniczny z ofiarą i brzmią zupełnie jak bliska jej osoba.

Służby z dostępem do naszych komunikatorów? Nowy plan resortu cyfryzacji

Popularny scenariusz - wypadek drogowy

Według informacji policji w Polsce już przeprowadza się takie ataki, a częstym scenariuszem jest dzwonienie do osób starszych, podszywanie się pod ich dzieci lub wnuki i przekonywanie ich, że doszło do wypadku.

Najczęściej jest to wypadek samochodowy, oszuści głosem bliskich seniorom osób nakłaniają do przelania im pieniędzy, gdyż potrącili pieszego i tylko pieniądze potencjalnych ofiar mają ich uchronić przed aresztowaniem. Okoliczności wypadku powoduje stres, a ten nie tylko zmusza do pośpiechu, ale może także zamaskować wszelkie niedoskonałości sklonowanego głosu. Zdenerwowana osoba przelewa pieniądze wskazanym przez oszustów sposobem.

Należy ustalić hasło

Trzeba się liczyć, że mamy do czynienia ze świtem nowego zagrożenia, które będzie po stokroć bardziej skuteczne niż dotychczasowe metody. Choć walka z deep fake’ami będzie wymagała podjęcia złożonych działań systemowych, to policja już teraz zaleca, jak ograniczyć ryzyko. Zachęca, by ustalić z osobami hasło, którego podanie będzie potwierdzać, ze mamy do czynienia z prawdziwą osobą, a nie z oszustem, który sklonował nasz głos.