Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Zwykła żarówka ochroni sprzęty podczas burzy. Ten patent to totalny hit
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2024 14:31

Zwykła żarówka ochroni sprzęty podczas burzy. Ten patent to totalny hit

żarówka
Fot. Freepik

Wraz z nadejściem wiosny wkraczamy w sezon burzowy — warto więc przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i patenty, które mogą uchronić nas przed wypadkami i stratami podczas nawałnicy. Jeden z trików wymaga użycia zwykłej żarówki.

Bezpieczeństwo w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jakiś czas temu wydało ważny komunikat dotyczący bezpieczeństwa w trakcie burzy. Eksperci przypominają, że jeśli wyładowania atmosferyczne zastaną nas w domu, powinniśmy unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci, a także przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu. Równie ważne jest jednak także zadbanie o elektronikę.

To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Jak uchronić sprzęt elektroniczny przed burzą?

Podczas burzy warto odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy taki jak telewizory i komputery. W ten sposób uchronimy swoje urządzenia przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnych listew przypodłogowych, które pozwalają na odłączenie wszystkich sprzętów jednym przyciskiem.

ZOBACZ TAKŻE: Nigdy nie ładuj telefonu w nocy. Konsekwencje mogą być opłakane

Patent z żarówką ochroni elektronikę podczas burzy

Żeby ochronić sprzęt elektroniczny podczas burzy, powinieneś zostawić jedną włączoną żarówkę, na przykład w lampce nocnej. Gdy piorun uderzy w infrastrukturę elektroenergetyczną, przepięcie krąży w sieci, szukając ujścia. Znajduje je, gdy włączymy urządzenie. Tym sposobem "ofiarą" wyładowania może paść drogi komputer lub telewizor.

Kiedy jedna żarówka pozostanie włączona, przepięcie ujdzie w jej kierunku. Choć wówczas ulegnie spaleniu, ocalimy znacznie cenniejsze sprzęty. Warto zapamiętać ten patent.