Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > 65-latka straciła 700 tys. złotych. Oszustwo "na policjanta" wciąż skuteczne
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.07.2024 21:05

65-latka straciła 700 tys. złotych. Oszustwo "na policjanta" wciąż skuteczne

policja
Fot. Pixabay/AndrzejRembowski

Vishing, czyli oszustwa dokonywane przez telefon, w których napastnicy wykorzystują cudzą tożsamość, znów zbiera żniwo. Policja poinformowała o przypadku mieszkanki Białegostoku, która przekonana, że ma do czynienia z organami ścigania straciła setki tysięcy złotych.

Oszustwo “na policjanta” nadal skuteczne

Serwis telepolis.pl opisuje przykrą historię, w której 65-letnia mieszkanka Białegostoku straciła małą fortunę. Łupem oszustów padło aż 700 tys. zł. Wszystko zaczęło się od niewinnego telefonu - gdy kobieta odebrała, jej rozmówca podał się za policjanta.

Fałszywy policjant przekonał kobietę, że jest zaangażowany w śledztwo mające na celu zatrzymanie grupy hakerskiej. Następnie poinformował ją, że ma ona być kolejną ofiarą hakerów, a pieniądze zgromadzone na jej koncie bankowym są zagrożone.

PKO BP wydał pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów

Fikcyjny policjant i prokurator

Fałszywy policjant przekonał kobietę, aby zaangażowała się w pomoc w ujęciu rzekomych sprawców. W tym celu miał się z nią skontaktować prokurator. Wcześniej policjant podał jej numer telefonu, rzekomo na komendę policji, gdzie wspólniczka oszustwa potwierdziła jego narrację.

Zobacz: Oszuści podszywają się pod InPost. Pilne ostrzeżenie do wszystkich klientów

Następnie z zastrzeżonego numeru zadzwonił fałszywy prokuratur, który pozorując pomoc w przygotowaniu prowokacji, nakłonił do przekazania najpierw informacji o kontach bankowych, najpewniej także kartach płatniczych. Następnie wymusił podanie kodów z SMS-ów autoryzujących transakcje. 

Ogromny bilans strat

Ofiarę udało się nawet namówić na wpłatę na konto gotówki w wysokości 35 tys. złotych, które kobieta miała w domu. Następnie przekazała ona kolejne kody. W końcu kobietę udało się nawet nakłonić do zaciągnięcia pożyczki, z której pieniądze także przekazała za pośrednictwem udostępniania kodów złodziejom.