Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Abonament RTV. Wiadomo, kto jest zwolniony z opłat
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 05.04.2024 10:28

Abonament RTV. Wiadomo, kto jest zwolniony z opłat

telewizor w salonie
Fot. Alehandra13/Pixabay

W 2024 roku opłaty abonamentowe za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych pozostają na stabilnym poziomie, co stanowi dobrą wiadomość dla użytkowników. Jednak istnieje także lista osób zwolnionych z obowiązku płacenia tego abonamentu. Kto zalicza się do tej listy?

Wysokość opłat w 2024 roku

W roku 2024 opłaty abonamentowe za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych pozostają na niezmienionym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi 8,70 złotych, co rocznie daje wydatek 104,40 złotych

Natomiast opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 27,30 zł, co przekłada się na roczny koszt w wysokości 327,60 złotych. Osoby płacące za co najmniej dwa miesiące z góry mogą skorzystać z zniżek, których wysokość zależy od liczby opłaconych miesięcy.

Korzystasz z Windowsa 10? Trzeba będzie płacić Ważny komunikat do Polaków. Zmiany w mObywatelu dla milionów osób

Kto jest zwolniony z opłaty za abonament?

Lista osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu RTV w roku 2024 jest obszerna. Wśród uprawnionych znajdują się osoby niesłyszące, niepełnosprawne, osoby bezrobotne, osoby powyżej 75. roku życia oraz inne grupy, takie jak członkowie rodzin osób pobierających rentę z tytułu inwalidztwa czy weterani poszkodowani. 

Pełną listę zwolnień publikuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających status oraz złożenie oświadczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy. Padł konkretny termin

Sposoby płatności abonamentu RTV

Abonenci mają kilka możliwości opłacenia abonamentu RTV. Opłatę można uiścić w placówkach pocztowych, przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. oraz e-przelewem. Konieczne jest uiszczenie opłaty na indywidualny numer rachunku bankowego abonenta, który został nadany podczas rejestracji odbiorników.