Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Autopilot Tesli doprowadził do setek wypadków. Raport ujawnia
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 29.04.2024 22:48

Autopilot Tesli doprowadził do setek wypadków. Raport ujawnia

tesla
Fot. Vladimir Srajber/Pexels

Od stycznia 2018 roku do sierpnia 2023 roku autopilot Tesli był zaangażowany w niemal tysiąc wypadków drogowych, w tym śmiertelnych. Jednak winą nie można obarczyć wyłącznie samej firmy. Kierowcy, często nieświadomi ograniczeń systemu, popełniali błędy, których skutkiem było wiele tragedii.

Autopilot Tesli w liczbach

Według danych Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) wypadki z udziałem samochodów Tesli korzystających z autopilota sięgnęły liczby 956 w okresie pięciu lat (od stycznia 2018 roku do sierpnia 2023 roku). Co więcej, kilkadziesiąt z tych incydentów zakończyło się tragicznie, pozostawiając ofiary śmiertelne.

Potrzebujesz pomocy i dzwonisz na 112? Lepiej wybrać inny numer Nie żyje popularny polski youtuber. Zmarł nagle, miał zaledwie 31 lat

Ludzka nieodpowiedzialność

Głównym problemem nie jest jednak sama technologia, lecz nieodpowiedzialność kierowców. Wielu z nich nie do końca rozumie, że autopilot Tesli oferuje jedynie wsparcie dla kierowcy, a nie zastępuje go całkowicie. NHTSA podaje liczne przypadki, w których zaangażowanie ludzkiej uwagi mogłoby zapobiec tragediom, ale kierowcy zbytnio polegali na autopilocie.

ZOBACZ TAKŻE: Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2024 roku? Kierowcy muszą o tym wiedzieć

Przypomnienie o granicach technologii

Autopilot Tesli, będący na poziomie drugim autonomii, wymaga ciągłej uwagi i interwencji kierowcy. Niestety, wiele wypadków wynikało z niewłaściwego zrozumienia przez kierowców ograniczeń systemu. Dezaktywacja autopilota w błędnych okolicznościach oraz utrata przyczepności w warunkach pogodowych przyczyniły się do wielu incydentów.

Poprzez te tragiczne wydarzenia należy przypomnieć, że mimo postępu technologicznego, kluczową rolę w bezpieczeństwie na drogach nadal odgrywają ludzie. Autopilot Tesli może być wsparciem, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na kierowcy.