Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowość w Androidzie. Rodzice zdecydują, które SMS-y otrzyma dziecko
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.04.2024 11:07

Nowość w Androidzie. Rodzice zdecydują, które SMS-y otrzyma dziecko

smartfon
Fot. Unsplash/Daniel Romero

Kontrola rodzicielska nad elektroniką użytkową to trudne zagadnienie - nie zawsze łatwo jest postawić granicę w odpowiednim miejscu, ponadto wiele zastrzeżeń budzi skuteczność wykorzystywanych programów. Dlatego Google zdecydowało, aby kolejny element kontroli wszyć aplikację Wiadomości w Androidzie. 

Nowa kontrola rodzicielska w Androidzie

Serwis telepolis.pl informuje, że Google pracuje nad funkcją, która pozwoli ograniczyć swobodę korzystania ze smartfonów przez młodszych użytkowników. Tym razem chodzi o to, aby to sama domyślna aplikacja systemu operacyjnego Android oferowała funkcje umożliwiające stały nadzór nad skrzynką z wiadomościami tekstowymi na urządzeniu dziecka.

W jednej z testowych kompilacji odnaleziono funkcję kontrolowania aplikacji Wiadomości Google, tej samej, która domyślnie obsługuje w smartfonach z Androidem SMS-y, ale też MMS-y i RCS-y.

Aplikacja zażąda autoryzacji

W praktyce rodzice będą decydować o tym, czy dana wiadomość ma dotrzeć na urządzenie dziecka, czy nie. Taka prewencyjna cenzura będzie obowiązywać zarówno w przypadku wysyłania, jak i odbierania wiadomości. Mowa więc o pełnej kontroli nad przebiegiem komunikacji łącznie z dostępem do treści wszystkich wiadomości.

Dziecko chcące wysłać lub odebrać wiadomość zobaczy przed tym komunikat z żądaniem autoryzacji operacji przez rodzica. Dopiero po akceptacji możliwe będzie przesłanie lub odbiór wiadomości.

Kontrola z podziałem na wątki

Co ważne, nowy mechanizm ma działać w stosunku do pojedynczych wiadomości lub wątków. Dzięki temu młodsi użytkownicy Androida będą mogli korzystać bez przeszkód z raz zautoryzowanych przez rodziców czatów. Żądania weryfikacji przez osobę starszą będą wyświetlane, m.in. wtedy, gdy dojdzie do próby nawiązania kontaktu z nieznanym numerem.

Aktualizacja kontroli rodzicielskiej będzie przebiegać niezależnie od wersji Androida. To aplikacja Wiadomości będzie dostarczać nowe funkcje. Dzięki temu rozszerzone możliwości kontroli nad skrzynką nadawczą i odbiorczą będzie dostępna szerzej, także na starszych wersjach systemu.

Źródło: telepolis.pl