Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Co dalej z mObywatelem? Nowy minister cyfryzacji ujawnia plany
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.12.2023 18:54

Co dalej z mObywatelem? Nowy minister cyfryzacji ujawnia plany

Krzysztof Gawkowski
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Już w momencie prezentacji kandydatury Krzysztofa Gawkowskiego na nowego ministra cyfryzacji wiedzieliśmy, że jego priorytetem będzie wraz z MON zapewnianie Polsce cyberbezpieczeństwa, ponadto zamierza on m.in. także rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Teraz Gawkowski podzielił się planami rozwoju najważniejszej rządowej aplikacji mObywatel.

Plany na dalszy rozwój mObywatela

Już podczas pierwszej konferencji minister Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że nie zamierza całościowo odcinać się od działalności resortu w poprzedniej kadencji sejmu. Ówczesne inicjatywy mają zostać przeanalizowane, a te z nich, które w ocenie Gawkowskiego i jego współpracowników okażą się wartościowe, będą kontynuowane.

Do tej grupy już teraz bezsprzecznie należy zaliczyć aplikację mObywatel, która w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy była szczególnie aktywnie rozwijana i wzbogaciła się o przydatne funkcje. Nowy minister zamierza kontynuować prace w tym kierunku i poinformował już o kolejnych ważnych modułach aplikacji mObywatel.

Nowy minister cyfryzacji przedstawia plan działań. Kluczowe bezpieczeństwo i dostępność

Minister cyfryzacji zapowiada nowości

W wywiadzie udzielonym Business Insiderowi Gawkowski zwraca uwagę na konieczność dalszej cyfryzacji urzędowych procedur. Jako najbardziej pilną ocenia konieczność rozbudowy mObywatela o funkcje pozwalające z użyciem aplikacji zarejestrować samochód. Docelowo ma ona całkowicie wyeliminować konieczność fizycznej wizyty w urzędzie.

Kolejnym elementem, jaki ma być priorytetem w rozwoju mObywatela w najbliższym czasie jest moduł pozwalający na rejestrację na wizytę u lekarza w ramach NFZ

Zobacz także: Media publiczne w stanie likwidacji. Co z obowiązkiem opłacania abonamentu RTV?

Kiedy pojawią się nowe funkcje?

Niestety nie należy liczyć na to, że któraś z funkcji pojawi się mObywatelu w najbliższym czasie. Wciąż nie wiadomo także, kiedy w programie pojawi się zapowiadana na połowę grudnia możliwość zastrzegania numeru PESEL, co zresztą i tak objęte jest jeszcze vacatio legis.

Gawkowski, choć nie precyzuje konkretnych terminów, wyraża nadzieję, że możliwość rejestracji samochodu w mObywatelu, podobnie jak rejestracja wizyty u lekarza trafi do użytkowników… do końca bieżącej kadencji Sejmu, czyli do roku 2027.

Źródło businessinsider.com.pl