Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Do lekarza zarejestrujemy się przez internet. Znamy termin startu systemu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.04.2024 13:06

Do lekarza zarejestrujemy się przez internet. Znamy termin startu systemu

lekarz
Fot. Unsplash/National Cancer Institute

Już w czerwcu ma ruszyć pierwsza faza wdrożenia systemu e-rejestracja. Pozwoli on na rejestrowanie się na wizyty do lekarzy za pośrednictwem internetu. Ma to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia przez eliminację przestojów.

E-rejestracja ruszy w czerwcu

Business Insider donosi, że minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedział uruchomienie pierwszego etapu wdrażania systemu e-rejestracja 1 czerwca br. Równolegle zostanie uruchomiona infolinia, dzięki której będzie można pozyskać informacje, jak korzystać z systemu.

E-rejestracja to szansa na uzupełnienie okienek w pracy lekarzy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Operatorzy systemu będą mogli zarządzać terminami wizyt w taki sposób, aby kolejki były krótsze, a czas lekarzy wykorzystywany był w sposób jak najbardziej zbliżony do optymalnego.

Uwaga na SMS-y od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nowa wersja karty"

Przemodelowanie piramidy świadczeń

Uruchomienie internetowej rejestracji na wizyty u lekarzy towarzyszyć będzie przedsięwzięciu, które resort opisuje jako odwrócenie piramidy świadczeń. Pod tą nazwą kryje się plan odciążenia szpitali na rzecz placówek ambulatoryjnych.

Ministerstwo zdrowia chce, aby do szpitali były kierowane tylko najpilniejsze, najpoważniejsze przypadki. Pacjenci, którzy nie wymagają pilnej pomocy medycznej, mają być zaś obsługiwani w przychodniach czy poradniach.

Odpowiedź na zmiany demograficzne

Przemodelowanie struktury świadczeń ma stanowić odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Dzięki temu osoby starsze mają mieć zapewniony lepszy dostęp do opieki ambulatoryjnej, zaś szpitale będą mogły skupić się na pacjentach wymagających całodobowej opieki.

Nie jest jeszcze znany szczegółowy harmonogram wdrażania systemu e-rejestracji, niemniej Izabela Leszczyna zapowiada, że rezultaty zmian w postaci większej dostępności lekarzy będzie z pewnością odczuwalna do końca bieżącej kadencji Sejmu.

Źródło: businessinsider.com.pl