Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś taką wiadomość SMS? Pod żadnym pozorem nie klikaj w link
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.05.2024 21:35

Dostałeś taką wiadomość SMS? Pod żadnym pozorem nie klikaj w link

telefon
Fot. Pixabay/JESHOOTS-com

Polacy mogą otrzymywać wiadomości SMS od cyberprzestępców podszywających się pod InPost. Zawierają one informacje o rzekomej konieczności potwierdzenia adresu. Nie należy klikać w link podany w wiadomości, bo może się to dla nas źle skończyć. Przedstawiamy szczegóły. 

Cyberprzestępcy podszywają się pod InPost

Cyberprzestępcy wyłudzają dane na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wysyłanie wiadomości SMS, których rzekomym nadawcą jest InPost. Czytelnik portalu dobreprogramy.pl otrzymał taką wiadomość i postanowił podzielić się nią z serwisem, by ostrzec innych. 

W treści SMS-a możemy przeczytać, że nasza przesyłka nie dotarła do magazynu z powodu niekompletnych danych adresowych. Trzeba pamiętać, że tego typu wiadomości nie są tak naprawdę związane z naszą paczką. 

Zobacz także: Zwykła żarówka ochroni sprzęty podczas burzy. Ten patent to totalny hit

Część widzów straci dostęp do Netflixa. Spełnia się czarny scenariusz

Polacy powinni zachować szczególną ostrożność

Z treści SMS-a wynika, że powinniśmy uzupełnić nasze dane adresowe w ciągu 12 godzin, by przesyłka mogła do nas dotrzeć. Sama wiadomość jest bardzo długa i zawiera nietypową instrukcję. To w rzeczywistości próba wyłudzenia wrażliwych danych, bowiem podczas dostawy przesyłki nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności. 

Odpowiedz na 1, następnie wyjdź z SMS-a i otwórz ponownie link, aby aktywować SMS-a lub skopiuj link i otwórz go w przeglądarce - czytamy w wiadomości podszywającej się pod InPost, którą podzielił z serwisem czytelnik dobreprogramy.pl. 

Dostałeś taką wiadomość SMS? Lepiej nie klikaj w link

W wiadomości, którą wysyłają cyberprzestępcy, znajdziemy również link prowadzący do fałszywej strony. Jeśli go otworzymy, najprawdopodobniej zobaczymy formularz łudząco przypominający stronę InPostu. Zostaniemy poproszeni o podanie danych, które następnie wpadną w ręce oszustów. Jeżeli postąpimy zgodnie z instrukcją, możemy ponieść poważne straty.

W związku z tym, należy pamiętać, by nigdy nie klikać w linki wysyłane w takich wiadomościach. Jak zauważa portal dobreprogramy.pl, możemy śledzić swoją przesyłkę w trakcie dostawy, ale powinniśmy robić to za pośrednictwem oficjalnych źródeł, takich jak strona internetowa InPostu lub też aplikacja mobilna.