Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś takiego smsa? Lepiej natychmiast go usuń, ogromne zagrożenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.06.2024 10:51

Dostałeś takiego smsa? Lepiej natychmiast go usuń, ogromne zagrożenie

telefon
Fot. Pixabay/niekverlaan

Polskę zalała kolejna fala podejrzanych SMS-ów. Tym razem do swoich celów oszuści wykorzystują popularny serwis VOD. Klienci powinni mieć się na baczności.

To ”ostatnie ostrzeżenie”

Próby wyłudzeń i kradzieży, polegające na wysłaniu ”pilnego komunikatu” wraz z linkiem, pod którym ma kryć się rozwiązanie, to bardziej niż popularna metoda oszustwa. SMS-y mają pochodzić od firmy kurierskiej, dostawy internetu czy banku. Tym razem motywem oszustów stał się… Netflix!

Najpopularniejszy serwis VOD w Polsce ma wysyłać do swoich klientów wiadomość z ostrzeżeniem o konieczności aktualizacji danych. To jednak nic innego, jak nowa kampania phishingowa. Odpowiednia reakcja jest tylko jedna — i na pewno nie jest to kliknięcie w link!

Nadchodzą nowe automaty paczkowe. Skorzystamy za darmo?

Dostałeś takiego SMS-a? To nie Netflix!

NETFLIX: ostatnie ostrzezenie przed zawieszeniem konta. Zaktualizuj swoja dostepnosc za posrednictwem naszej witryny — czytamy w fałszywej wiadomości.

Właśnie takie SMS-y w ostatnim czasie coraz częściej trafiają do Polaków. Budzą niepokój i wywołują presję, trudno więc winić użytkowników Netflixa za to, że część z nich się na tę formę oszustwa nabiera. Przypominamy jednak, iż zawsze lepiej w pierwszej kolejności sprawdzić źródło wiadomości, zanim ”zaktualizujemy swoją dostępność”. Możemy w ten sposób ochronić nie tylko swoje dane, ale także pieniądze.

Eksperci alarmują

W większości sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie po prostu usunięcie fałszywej wiadomości. Często jednak nie mamy pewności, czy SMS rzeczywiście jest oszustem. Zignorowanie go może mieć przecież poważne konsekwencje…

Specjaliści z CyberRescue radzą, by w takiej sytuacji skontaktować się z obsługą klienta, w tym przypadku — z Netflixem. Absolutnie nie powinniśmy jednak klikać w link, ani wykorzystywać w tym celu numeru, z którego otrzymaliśmy wiadomość. W przeciwnym razie możemy nie tylko stracić dostęp do konta, ale również pieniądze z rachunku bankowego.

Sprawdź nadawcę! Upewnij się, że SMS pochodzi z prawdziwego źródła. Skontaktuj się ze wsparciem usługi i zapytaj, czy wysłali do Ciebie taką wiadomość. Pamiętaj, nigdy nie klikaj podejrzanych linków zawartych w SMS-ach (czasem kusi, ale naprawdę nie warto ryzykować) — tłumaczy CyberRescue.