Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Duża zmiana w smartfonach Xiaomi. Po 13 latach na zasłużoną emeryturę przechodzi MIUI – co je zastąpi?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.10.2023 10:00

Duża zmiana w smartfonach Xiaomi. Po 13 latach na zasłużoną emeryturę przechodzi MIUI – co je zastąpi?

None
Fot. BiznesINFO.pl

Smartfony Xiaomi przebojem wdarły się na polski rynek i przede wszystkim za sprawą stosunku jakości do ceny zdobyły rzeszę miłośników. Chiński producent od wielu lat równolegle do budowania nowych urządzeń prowadzi także intensywne prace nad własnym oprogramowaniem, modyfikacją Androida znaną jako MIUI. To się jednak wkrótce zmieni – Xiaomi zapowiedziało, że MIUI zostanie zastąpione czymś zupełnie nowym.

MIUI przechodzi na emeryturę

Już wcześniej mieliśmy do czynienia z pogłoskami, według których MIUI – system operacyjny, a w zasadzie autorska, rozbudowana nakładka na Androida – przejdzie na emeryturę. Szybko jednak okazało się, że informacje te były przedwczesne i zamiast nowego systemu operacyjnego na smartfonach Xiaomi zobaczyliśmy zaledwie niewielki rebranding przeprowadzony zresztą wyłącznie na rynku Chińskiej Republiki Ludowej.

A jednak pogłoski o tym, że Xiaomi pracuje nad nową nakładką, nie wzięły się znikąd. Producent oficjalnie potwierdził, że po 13 latach MIUI przejdzie do historii. Zastąpi je zupełnie nowa nakładka o nazwie HyperOS, w przypadku której nacisk położono na integrowanie różnych klas urządzeń sprzedawanych przez Xiaomi. Dzięki nowym funkcjom producent chce ujednolicić oprogramowanie preinstalowane nie tylko na smartfonach, ale także na smartwatchach, tabletach, a nawet urządzeniach automatyki domowej czy samochodach. 

Na smartfonach Xiaomi dzieje się coś podejrzanego. Masz telefon tej marki? Lepiej to sprawdź

Jaki jest HyperOS?

W praktyce HyperOS to nadal rozbudowana nakładka na Androida – Xiaomi nie eksperymentuje np. z własnym jądrem systemowym czy usługami niższego rzędu. HyperOS zyska nowy interfejs oraz integrację z innym systemem operacyjnym opracowanym przez Xiaomi o nazwie Vela. Vela została zapowiedziana jeszcze w 2020 roku jako system łączący poszczególne urządzenia domowego Internetu Rzeczy, dzięki któremu oprogramowanie instalowane na różnych urządzeniach sprzedawanych przez Xiaomi będzie bardziej homogeniczne i koherentne.

W ten sposób Xiaomi chce przyłączyć smartfony do ekosystemu IoT jako główny sterownik, z poziomu którego będzie można obsługiwać inne domowe urządzenia. Solidnie przepisana miała zostać cała architektura nakładki, tak aby zapewnić możliwie najwygodniejsze zarządzanie całym domowym IoT. Według CEO Xiaomi, Leia Jun, HyperOS bazować będzie na integracji znacząco zmodyfikowanego Androida i systemu Vela, co przełoży się na budowanie „Internetu Wszystkiego”, na który w przyszłości składać mają się „dziesiątki milionów urządzeń”. 

Premiera już w kolejnej serii Xiaomi

HyperOS trafi na rynek wraz z premierą flagowców z kolejnej 14. serii smartfonów Xiaomi. Premiera flagowca Xiaomi 14 zaplanowana została już na 27 listopada. Choć początkowo HyperOS będzie dostępny na wyłączność jedynie w najbardziej zaawansowanych urządzeniach, to docelowo w całości ma zastąpić MIUI. Niewiadomą pozostaje to, czy MIUI nadal będzie działał na starszych urządzeniach chińskiego producenta, czy też będzie stopniowo wypierany przez HyperOS w drodze aktualizacji. Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące przyszłości oprogramowania Xiaomi poznamy najpewniej już za nieco ponad miesiąc.