Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Duże zmiany na Allegro. Koniec ze sprzedażą podróbek
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.06.2024 20:57

Duże zmiany na Allegro. Koniec ze sprzedażą podróbek

Allegro
Fot. materiały własne

Allegro zapowiedziało znaczące ograniczenia w handlu w serwisie. Administracja chce powalczyć ze sprzedażą podróbek produktów popularnych marek. Przed wystawieniem markowych rzeczy na Allegro konieczne będzie zaakceptowanie specjalnych warunków.

Zmiany na Allegro od 2 września

Allegro uzasadnia swoją decyzję nie tylko koniecznością zapewnienia ochrony popularnych marek przed nadużyciami, ale też troską o satysfakcję nabywców. Często zdarza się, że nie zdają sobie sprawy z tego, że nabywany przez nich produkt nie jest oryginalny. W jeszcze innych przypadkach dochodzi po prostu do zwyczajnych oszustw.

Dlatego już od 2 września br. wszyscy sprzedawcy produktów popularnych marek będą musieli zaakceptować przed wystawieniem oferty tzw. warunki ochrony marek. Przygotowana została specjalna lista tych firm, których produkty będą na Allegro objęte specjalnym statusem.

Ważne zmiany na Allegro od czerwca. Dotkną wszystkich

Warunki ochrony marek

W praktyce warunki ochrony marek będą przejawiać się między innymi w tym, że chronione produkty będą mogli sprzedawać tylko ci użytkownicy Allegro, którzy dysponują kontem firmowym. Ponadto Allegro będzie mogło arbitralnie usunąć oferty na wniosek właścicieli marek.

Zobacz: Nawet 50 zł za płatność tęczówką. Wystarczy iść do Empiku

Na użytkowników, którzy uciążliwe będą łamać warunki ochrony marek (dalsze wystawianie podróbek po 2-3 upomnieniach), nałożona zostanie kara umowna w wysokości 2,5 tys. zł. Ukaranym sprzedawcom przysługiwać będzie prawo do odwołania od decyzji administracji w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od nałożenia kary.

Możliwe kary i blokady

Administracja Allegro zastrzega sobie także prawo do zablokowania sprzedawcom możliwości wystawiania kolejnych ofert. Będzie to jednak odbywać się wyłącznie na wniosek właścicieli marek - sam serwis ma ograniczać się do egzekwowania nowych zasad. Listę marek objętych ochroną można znaleźć pod adresem help.allegro.com.