Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Producent smartwatchy Garmin podejrzewany o zmowę cenową. UOKiK bada sprawę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.06.2024 19:35

Producent smartwatchy Garmin podejrzewany o zmowę cenową. UOKiK bada sprawę

garmin
Fot. Unsplash/Maël BALLAND

Garmin to jeden z najpopularniejszych producentów smartwatchy i urządzeń ubieralnych. Utrzymuje nawet własny system płatności zbliżeniowych. W ocenie UOKiK polski oddział mógł się jednak dopuścić naruszeń praw konsumentów. Mogło dojść do zmowy cenowej.

Garmin Polska pod lupą UOKiK

Produkty Garmin znalazły w Polsce szerokie grono użytkowników. Cenione są przede wszystkim wśród osób, które wykorzystują produkowane przez firmę smartwatche do śledzenia swojej aktywności fizycznej.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta trafiły jednak informacje, że urządzenia Garmin mogły trafiać na polski w cenach będących wynikiem zmowy cenowej. Urząd zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i ocenił, że sygnały o zmowie są prawdopodobne.

Protest operatora bankomatów. UOKiK wszczął postępowanie

Mogło dojść do zmowy cenowej

Prezes UOKiK podjął decyzję, by w celu zabezpieczenia materiału dowodowego wkroczyć w asyście policji do siedzib czterech podmiotów, które mogły brać u dział w zmowie. Wśród nich znalazła się także siedziba Garmin Polska. Na razie jednak postępowanie toczone jest w sprawie, a nie przeciw przedsiębiorstwom.

Zobacz: Pracownik McDonald's zgubił pendrive'a. Firma zapłaci gigantyczną karę

Urząd ustalił, że ceny smartwatchy i innych urządzeń produkowanych przez Garmin były polskich sklepach internetowych na takim samym lub bardzo zbliżonym poziomie. Porozumienie mogło więc uniemożliwiać oferowanie konsumentom niższych cen pod groźbą usunięcia z łańcucha dystrybucji.

Możliwe wielomilionowe kary

Jeśli w toku postępowania zostaną potwierdzone wyniki analizy UOKiK, może dojść do stwierdzenia naruszeń praw konsumentów. Za zmowę cenową przedsiębiorstwa mogą zostać ukarane grzywną sięgającą 10 proc. obrotów, a odpowiedzialni za proceder menedżerowie karą sięgającą 2 mln zł.