Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Fiskus zapuka do sprzedających w sieci. Nowe prawo przegłosowane
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.06.2024 15:24

Fiskus zapuka do sprzedających w sieci. Nowe prawo przegłosowane

e-commerce
fot. Unsplash/RoseBox رز باکس

Senat przegłosował nowe przepisy implementujące w polskim prawie dyrektywę DAC-7. Stanowi ona nowe obowiązki dla administracji serwisów sprzedażowych, jednak na celu ma zwalczanie szarej strefy, w której działalność mogli prowadzić internetowi sprzedawcy i usługodawcy.

Senat zagłosował za DAC-7

Senat przegłosował ustawę bez poprawek i teraz trafi ona na biurko prezydenta. Jeśli ten zdecyduje, by ją podpisać, to przepisy wynikające z dyrektywy DAC-7 zaczną w Polsce obowiązywać już od 1 lipca. Co jednak ważne, prawo obejmie także sprzedaż dokonaną w roku 2023.

DAC-7 zobowiązuje administracje serwis sprzedażowych i pośredniczących w usługach do przekazywania instytucjom skarbowym informacji o aktywności sprzedażowej podatników. Wszystko to po to, aby stwierdzić, czy nie nadużywają oni handlu okolicznościowego i nie prowadzą w internecie regularnej działalności gospodarczej, nie odprowadzając za to składek.

Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Skarbówka się dowie, rząd przyjął projekt ustawy

Fiskus skontroluje internetowych sprzedawców

Objęte nowymi obowiązkami będą takie serwisy, jak Allegro, OLX, czy Vinted, ale też pośredniczące w najmie, jak Airbnb i podobne. Ponadto fiskus przyjrzy się okazjonalnym przewoźnikom korzystającym z takich aplikacji, jak Uber czy Bolt. Słowem - wszystko co miało służyć okazjonalnej wymianie dóbr, a stało się nieopodatkowaną i nieubezpieczoną składową gig economy.

Zobacz: Już się zaczęło. Duży polski bank pobiera opłatę za korzystanie z BLIK-a

Powodów do obaw nie mają ci, którzy serwisy i usługi wykorzystują np. do sprzedaży zalegających rzeczy. Fiskus na bazie przekazanych przez administrację witryn danych będzie ustalał, czy do czynienia mamy z okazjonalnymi wietrzeniami szefy, czy też z ciągła działalnością handlową, która stanowi źródło utrzymania lub przynajmniej stały dopływ finansowy.  

Jakie mogą być konsekwencje?

W przypadku zidentyfikowania użytkowników, którzy nadużywali platform sprzedażowych, można spodziewać się kontroli. Ta stwierdzi, czy doszło do prowadzenia działalności kwalifikującej się jako działalność gospodarcza, a następnie zażądać opłacenia zaległych składek, łącznie z tymi naliczonymi od przychodów ze sprzedaży z 2023 r.