Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Poczta Polska wysyła upomnienia. Nie zapłacisz, zabiorą z pensji lub emerytury
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.06.2024 16:37

Poczta Polska wysyła upomnienia. Nie zapłacisz, zabiorą z pensji lub emerytury

Poczta Polska
Fot. materiały własne

Tylko ok. 34 proc. zobowiązanych do tego osób opłaca abonament RTV. Niesłusznie jest jednak twierdzić, że za zaległości nic nam nie grozi. Urząd Skarbowy dysponuje licznymi, skutecznymi narzędziami egzekwowania zaległych opłat. Poczta Polska w 2023 roku wysłała ponad 100 tys. upomnień, na które jednak odpowiedziała zaledwie 1/3 osób. Pozostali mogą mieć potrącone pieniądze z pensji lub emerytury.

Abonament RTV musi opłacać każdy

Paradoksalnie tym, którzy zdecydowali się zarejestrować radioodbiornik, grożą największe nieprzyjemności. Jeśli bowiem z jakichś powodów zaprzestaną opłacania abonamentu, wówczas będzie można rozpocząć postępowanie egzekucyjne, podczas gdy niezarejestrowanym to nie grozi. Fiskus nie odnajdzie zaległości w opłacaniu radioodbiornika, o którego istnieniu nie wie.

Dlatego abonament należy uiszczać regularnie - przypomnijmy, że jego wysokość, jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się zarówno telewizor, jak i radio, wynosi w tym roku 27,30 zł miesięcznie. Konsekwencje wynikające z zaległości mogą być nieprzyjemne, z czego nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Płacisz abonament RTV? Jesteś w zdecydowanej mniejszości

Poczta Polska wysyła upomnienia

Urząd skarbowy kwoty zaległe w opłacaniu abonamentu RTV traktuje tak samo jak inne nieuregulowane należności wobec fiskusa. Może więc wykorzystać te same narzędzia, na czele z zajęciem egzekucyjnym. Zaległa kwota może zostać pobrana z rachunku bankowego, nadpłaty podatku, ale też pensji.

W 2023 roku Poczta Polska wysłała ponad 101 tys. upomnień. W odpowiedzi na nie zadłużenie uregulowane zostało przez 34 tys. abonentów. Pozostali mogą mieć problemy, bowiem jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, sprawę przejmuje urząd skarbowy. W takim przypadku zaległości zostają pokryte z pensji dłużnika, a jeśli zadłużenie dotyczy emeryta, zwykle dochodzi do zajęcia części emerytury.

Możliwe jest też umorzenie

W przypadku zajścia uzasadniających przerwy w opłacaniu abonamentu okoliczności możliwe jest inne rozwiązanie problemu zależności niż po prostu ich uregulowanie. Możliwe jest złożenie wniosku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o umorzenie części lub całości zaległej kwoty. O dziwo KRRiT przystaje na to często i warto choćby spróbować skorzystać z tej możliwości.