Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Gigantyczna, jedyna taka fabryka w Polsce. Setki nowych miejsc pracy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.12.2023 22:47

Gigantyczna, jedyna taka fabryka w Polsce. Setki nowych miejsc pracy

fabryka
Foto: https://mercedes-benz-jawor.com.pl/ / Materiał prasowy

Mercedes-Benz inwestuje w kolejną fabrykę w Polsce. Obok już istniejących zakładów zlokalizowanych w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie kolejny. Gigantyczna inwestycja wiąże się z powstaniem setek nowych miejsc pracy.

Kolejne inwestycje Mercedes-Benz w Polsce

O zawarciu umowy sprzedaży gruntów pod nową fabrykę poinformowała spółka zrządzającą Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Mercedes postawi na niej kolejną fabrykę, która będzie częściowo działać o już działającą w Jaworze infrastrukturę.

O wadze przedsięwzięcia mówi Piotr Wojtyczka, prezes WSSE: „Tę inwestycję można zaliczyć do najistotniejszych w historii naszej strefy. Dzięki niej Jawor na Dolnym Śląsku stanie się istotnym punktem w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz w Europie”. 

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Rewolucja w leczeniu

Co będzie powstawać w nowej fabryce?

Dotychczas zakłady Mercedes-Benz w Jaworze produkowały silniki i baterie elektryczne. Nowa inwestycja będzie skupiać na innowacjach, które już w niedalekiej przyszłości będą odgrywać dla korporacji kluczowe znaczenie.

Działalność nowej fabryki działalność będzie ściśle wyspecjalizowana. Mercedes uruchomi w Jaworze swój pierwszy zakład, w którym powstawać będą wyłącznie lekkie elektryczne samochody dostawcze. Co ważne, wykorzystywana będzie w nich zupełnie nowa platforma VAN.EA. To właśnie na nią chce migrować Mercedes – wszystkie pojazdy będą bazować na jednej z trzech odmian VAN.EA już od 2026 roku.

Budowa w Jaworze zakładów wyspecjalizowanych w budowie platformy VAN.EA stanie się więc ważnym elementem w opracowywaniu nowego portfolio samochodów Mercedens-Benz, które docelowo w całości będzie elektryczne

Półtora tysiąca nowych miejsc pracy

Budowa nowej fabryki będzie kosztować około 4,3 mld zł. Jak donosi Fakt, energia potrzebna do jej pracy będzie w całości pozyskiwana z odnawialnych źródeł. Obejmie to pompy ciepła, fotowoltaikę, wiatraki, a nawet energię geotermalną. Tylko w szczytowym poborze rozważane jest wykorzystanie biogazu.

Nowy zakład Mercedesa w Jaworze wiąże się oczywiście z powstaniem kolejnych miejsc pracy. W tej chwili szacuje się, że korporacja będzie poszukiwać ok. 1,5 tys. nowych pracowników.

Źródło: Fakt