Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Groźne wiadomości na Facebook. Należy bezwzględnie unikać kontaktu
Fot. Unsplash/Solen Feyissa

Groźne wiadomości na Facebook. Należy bezwzględnie unikać kontaktu

23 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Niejednokrotnie przekonywaliśmy się, że dla cyberprzestępców serwisy społecznościowe zarządzane przez Meta, zwłaszcza Facebook, to ogromne pole do popisu. Brak moderacji i pełna swoboda publikowania złośliwych linków zachęcają kolejnych oszustów. Jest przez nich także wykorzystywany komunikator Messenger, z którego można korzystać nawet bez aktywnego konta na Facebooku.

Podejrzany kontakt w Messengerze

Jedna z czytelniczek serwisu dobreprogramy.pl podzieliła się wiadomością, jaką otrzymała za pośrednictwem Messengera. Jej autor twierdził, że dokonał zakupu towaru i opłacił go wraz z wysyłką . Jako dowód załączony został zrzut ekranu ze smartfonu przedstawiający ekran dokonywani przelewu w należącej do jednej z polskich banków aplikacji mobilnej .

Oczywiście jest pewien haczyk, choć nie dla każdego może on być oczywisty. Choć nadawca wiadomości twierdzi, że dokonał tradycyjnego przelewu i nawet prezentuje na to „dowód”, to konieczne jest podjęcie działań przez potencjalną ofiarę, aby mogła ona otrzymać rzekome środki . Rzecz jasna w przypadku standardowego przelewu nic takiego nie ma miejsca.

Umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne, a te się nie odbywają. O co chodzi?

Z wiadomości na fałszywą witryną

Jak nietrudno odgadnąć, link prowadzący do strony, pod którą miało być możliwe odebranie przesłanych pieniędzy prowadzi do fałszywej witryną InPost . W użyciu jest domena 1npost o rozszerzeniu XYZ, która rzecz jasna nie ma nic wspólnego z prawdziwymi usługami cyfrowymi popularnej firmy kurierskiej.

Tam już napastnicy mają pełną swobodę pobierania od nas dowolnych wrażliwych danych . Dane osobowe, dane karty płatniczej, PESEL – ich bezpieczeństwo zależy tylko od tego, w jakim stopniu witryna wypadnie przekonująco w oczach potencjalnej ofiary. Oczywiście historia o przelanych środkach została wyssana z palca, a rzekome potwierdzenie przelewu zostało sfałszowane.

Jak się chronić przed oszustwem?

Biorąc pod uwagę rażące uchybienia w moderacji tego, jakie treści są publikowane i przesyłane za pośrednictwem usług Meta, należy wobec nich zachować absolutną ostrożność. Nawet wtedy, gdy wiadomości otrzymujemy od osób, które znajdują się na liście naszych znajomych . W tym przypadku przed utratą danych lub pieniędzy może ochronić nas domena o egzotycznym rozszerzeniu XYZ .

Źródło: dobreprogramy.pl

Ostrzeżenie dla klientów banku. Wyjątkowo łatwo dać się nabrać oszustom
Ważny komunikat PKO BP. Wysyłają go do wszystkich klientów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech