Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Hakerzy mogą zdalnie podpalić twój telefon? Niebywałe doniesienia
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.02.2024 19:04

Hakerzy mogą zdalnie podpalić twój telefon? Niebywałe doniesienia

telefon
Obraz Jan Vašek z Pixabay

W nowym badaniu naukowcy ostrzegają przed alarmującym zagrożeniem dla posiadaczy smartfonów: możliwością zdalnego podpalenia urządzeń. Atak "VoltSchemer" jest jednym z najnowszych zagrożeń w świecie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy posiadaczy smartfonów. W ramach tego ataku cyberprzestępcy wykorzystują lukę w systemach operacyjnych lub oprogramowaniu urządzenia, aby zdalnie manipulować jego baterią lub innymi podzespołami elektronicznymi.

Nowa podatność bezprzewodowego ładowania

Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym, ładowanie bezprzewodowe staje się coraz bardziej popularne wśród użytkowników smartfonów. Jednakże niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Florydy i grupy CertiK ujawniły istotne ryzyko związane z tą wygodną formą zasilania.

Uwaga na maile od Netfliksa – to próba oszustwa. Jak rozpoznać atak? Groźne maile trafiają do Polaków. Oszuści podszywają się pod znaną firmę

Mechanizm ataku "VoltSchemer" i jego konsekwencje

Według ekspertów z Uniwersytetu Florydy i grupy CertiK, ataki o nazwie "VoltSchemer" mogą wykorzystać podatność w technologii Qi, używanej w ładowarkach bezprzewodowych. Te ataki mogą prowadzić do manipulacji asystentami głosowymi, uszkodzenia sprzętu poprzez przegrzanie lub przeładowanie, a nawet do sytuacji, w której smartfon stanąłby w płomieniach.

ZOBACZ TAKŻE: Słupsk. Hakerzy atakują Urząd Miejski średnio 1000 razy dziennie

Działania producentów i zalecenia dla użytkowników

Odkrycie potencjalnych zagrożeń związanych z bezprzewodowym ładowaniem skłoniło naukowców do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie użytkowników. Identyfikacja narażonych modeli smartfonów i ładowarek pozwoliła na poinformowanie producentów o istniejących podatnościach oraz konieczności wprowadzenia poprawek w kolejnych generacjach urządzeń.

W międzyczasie istnieje jednak pilna potrzeba podjęcia środków zapobiegawczych przez samych użytkowników. Rekomenduje się monitorowanie informacji zwrotnych od producentów dotyczących aktualizacji oprogramowania, które mogą zawierać łatki zabezpieczające przed atakami "VoltSchemer" oraz innymi zagrożeniami. Ponadto należy unikać korzystania z ładowarek bezprzewodowych pochodzących od niesprawdzonych producentów oraz stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznego użytkowania sprzętu elektronicznego.