Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Informatycy i specjaliści wzywani do wojska. Nowe wyzwania dla branży IT
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 10.04.2024 14:20

Informatycy i specjaliści wzywani do wojska. Nowe wyzwania dla branży IT

żołnierz
Fot. Freepik

Narodowe wysiłki obronne przynoszą nowe wyzwania dla różnorodnych zawodów, w tym również dla informatyków i innych specjalistów. Według sygnałów z mediów, pierwsze przydziały mobilizacyjne trafiają do pracowników IT, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie wojska na ich umiejętności. To tylko część szerszego planu MON, który zakłada zwiększenie liczby żołnierzy i specjalistów wojskowych w najbliższych latach.

Nowe wyzwania dla informatyków

Branża informatyczna, która dotychczas pozostawała głównie poza sferą militarną, teraz staje przed nowymi wyzwaniami. Pierwsi pracownicy IT otrzymują wezwania od wojska, a ich umiejętności, w tym obsługa dronów i programowanie, są kluczowe dla nowoczesnej strategii obronnej. To sygnał, że tradycyjne role w armii ewoluują, a potrzeby cyfrowego świata stają się coraz bardziej widoczne.

Bilety za mniej niż 10 zł. PKP Intercity zaskakuje Co zrobić, gdy biletomat w autobusie nie działa? Sąd wydał orzeczenie

Rozszerzające się zapotrzebowanie wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej wyznacza ambitne cele w zakresie zwiększenia liczebności zarówno regularnych, jak i rezerwowych sił zbrojnych. 

Planuje się powołanie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy do udziału w ćwiczeniach wojskowych, a także zwiększenie liczby zawodowych żołnierzy i osób dobrowolnie służących w wojsku. To odpowiedź na zmieniające się realia geopolityczne i rosnące wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE?

Różnorodność specjalistów w potrzebie

Wraz z rozszerzającym się zapotrzebowaniem na siły zbrojne, rośnie również lista potrzebnych specjalistów. Oprócz informatyków, armia poszukuje ekspertów medycznych, weterynaryjnych, morskich i lotniczych. Wymaga się również psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy. To sygnał, że dzisiejsza obrona narodowa opiera się na szerokim spektrum umiejętności i wiedzy, a różnorodność zawodów jest kluczem do skuteczności.