Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > iPhone’y będzie można obsługiwać wzrokiem. Apple prezentuje ważne nowości
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.05.2024 22:04

iPhone’y będzie można obsługiwać wzrokiem. Apple prezentuje ważne nowości

iphone
Fot. Drew Coffman/Unsplash

Apple zapowiedziało nowe funkcje swoich systemów operacyjnych. Jedna z nich wprowadza cały nowy interfejs umożliwiający obsługę iPhone’ów oraz iPadów. Wkrótce urządzenia te będzie można obsługiwać za pomocą ruchu gałek ocznych.

Nowe metody obsługi urządzeń Apple

Zapowiedziane funkcje adresowane są przede wszystkim do użytkowników korzystających z ułatwień dostępu, jednak pożytek z nich może zrobić każdy. Apple zapowiedziało, że do stabilnych wersji iOS-a i iPad OS-a nowe funkcje trafią jeszcze w tym roku. Tajemnicą poliszynela jest, że stanie się to wraz z premierą kolejnej generacji iPhone’ów, kiedy zostanie zaprezentowany także iOS 18.

Łącznie do iOS-a zawitają trzy główne nowe mechanizmy ułatwień dostępu: wspomniana obsługa ekranu z użyciem ruchu gałek ocznych, wykorzystanie haptyki podczas odtwarzania muzyki oraz rozszerzenie obsługi poleceń głosowych na użytkowników o nietypowej wymowie. Ponadto do systemu dodane zostaną pomniejsze nowe składniki, np. ten zapobiegający objawom choroby lokomocyjnej, gdy z urządzeń Apple korzystamy w podróży.

Google wprowadza zmiany. Smartfon sam rozpozna, że został skradziony

Obsługa z użyciem śledzenia oczu

Oczywiście największe wrażenie robi zapowiedź możliwości obsługiwania interfejsów iPhone’ów i iPadów z użyciem wzroku. Urządzenia wykorzystają przednią kamerę do precyzyjnego śledzenia ruchu gałek ocznych, a oprogramowanie będzie trenowanie na konkretnych użytkownikach. Cały proces uczenia maszynowego będzie się odbywał lokalnie, a rezultaty będą wysoce spersonalizowane.

Co ważne, nawigować wzrokiem będzie można globalnie w systemach Apple - całość obsługi będzie realizowana przez system operacyjny, a nie poszczególne aplikacje. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, kiedy twórca którejś z ulubionych aplikacji nie zapewni kompatybilności. Przygotowane zostaną także odpowiednie interfejsy zastępujące przyciski fizyczne urządzenia.

Haptyka w muzyce i pomoc w chorobie lokomocyjnej

Ponadto w iOS-ie pojawi się nowy tryb odtwarzania muzyki. Fizyczne silniki służące do emitowania wibracji zostaną zaangażowane, aby rozszerzać obcowanie z muzyką także na drgania, Silniki mają działać z na tyle dużą czułością, że faktura drgań ma odpowiadać rytmice i artykulacji odtwarzanych na iPhonie czy iPadzie utworów muzycznych.

Z aktualizacji systemu ucieszą się także osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Według badań, którymi posługiwało się Apple, przyczyną choroby ma być brak korespondencji pomiędzy przyglądaniem się statycznemu obrazowi a byciem w ruchu. Rozwiązaniem dla pasażerów ma być więc wyświetlanie ponad aplikacjami niewielkich kropek, które będą się przesuwać, tak aby oko mogło akomodować w sposób częściowo odpowiadający przemieszczaniu się. Sprytne. Premiery iOS-a 18 z nowymi ułatwieniami dostępu spodziewamy się we wrześniu.