Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak oszczędzać baterię w iPhonie? Są sprawdzone sposoby
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.04.2024 12:45

Jak oszczędzać baterię w iPhonie? Są sprawdzone sposoby

iphone
Fot. Unsplash/Bagus Hernawan

Oszczędzanie baterii w iPhone’ach ma nie tylko wymiar praktyczny, ale też opóźnia konieczność kupowania wymiana urządzenia na nowe. Każdy cykl ładowania to zmniejszenie pojemności baterii, a gdy ta będzie niska, nie unikniemy wydatków - czy to na wymianę baterii, czy na nowy smartfon. Na szczęście są sposoby, by ładować smartfony rzadziej.

Bateria w Iphonach nie jest bardzo wytrzymała

Jedną z najskuteczniejszych metod zmniejszania zużycia baterii przez oprogramowanie jest ograniczanie działania aplikacji w tle. Aby tego dokonać, warto w pierwszej kolejności zidentyfikować te aplikacje, które obciążają baterię najbardziej, a których dostępność niekonieczne jest nam niezbędna bezustannie. Można tego dokonać w Ustawieniach, po przejściu do kategorii Bateria.

Skoro już zidentyfikowaliśmy aplikacje, które zużywają najwięcej prądu, możemy przejść do ograniczenia możliwości ich działania w tle. Dokonujemy tego oczywiście w Ustawieniach, w menu Odświeżanie w tle

Tutaj zobaczymy listę aplikacji, których działanie w tle można wyłączyć. Można także zablokować tę możliwość dla wszystkich aplikacji z użyciem przełącznika na szczycie listy. Należy przy tym pamiętać, że funkcjonalność programów może zostać ograniczona, będziemy także rzadziej otrzymywać powiadomienia.

Już jest. Nowy iOS to najważniejsza aktualizacja iPhone’ów od lat

Wyłączenie nasłuchiwania przez Siri

Jednym z procesów działających w systemie iOS, które działają w tle i najczęściej nie jest aktywnie wykorzystywany przez użytkowników, jest nasłuchiwanie Siri. W domyślnym ustawieniu iPhone bezustannie nasłuchuje wywołania „Hej, Siri”, by aktywować asystentkę, gdy ta jest potrzebna użytkownikowi.

Nasłuchiwanie można wyłączyć, co przełoży się na zakończenie niepotrzebnego procesu działającego w tle. Co ważne, nie wyłączamy w ten sposób Siri – asystentka nadal będzie dostępna, jednak trzeba będzie ją włączyć ręcznie. Niemożliwe będzie po prostu aktywowanie jej za pomocą polecenia głosowego. Aby wyłączyć nasłuchiwanie Siri, należy udać się do Ustawień, następie przejść do menu Siri i Wyszukiwarka. Tam należy dezaktywować funkcję Hej Siri.

Łączność również ma znaczenie

Energię zużywają także funkcje, które do działania wykorzystują konkretne moduły sprzętowe, np. antenę, procesor basebandowy czy moduł Bluetooth. Jeśli wyłączymy te funkcje oprogramowania, które do działania potrzebują zaangażowania modułów łączności, zużycie energii będzie mniejsze.

Jednym z nich jest moduł GPS, który jest wykorzystywany przez wiele programów do określania lokalizacji użytkownika. Dostęp do niego można ograniczyć. Można tego dokonać po przejściu do Ustawień iOS-a, a następnie do kategorii Prywatność i bezpieczeństwo. Tutaj należy przejść do menu Usługi lokalizacji i pozbawić poszczególne aplikacje dostępu do GPS.

Podobnie jest z Bluetooth, który można wyłączyć zawsze, gdy nie jest potrzebny w szybkich ustawieniach dostępnych z użyciem gestu przeciągnięcia palcem z poziomu głównego ekranu iOS-a. W ostateczności, kiedy bateria jest już bliska rozładowaniu, można włączyć tryb oszczędzania energii, a nawet tryb samolotowy, który całkowicie pozbawi iPhone’a łączności.