Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Opłaty w mObywatelu. Masz do wyboru pięć opcji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.04.2024 22:45

Opłaty w mObywatelu. Masz do wyboru pięć opcji

mobywatel
Fot. materiały własne

Ministerstwo cyfryzacji podzieliło się nowymi informacjami o testach ePłatności. Docelowo będzie to całkowicie nowy moduł aplikacji mObywatel, dzięki któremu będziemy mogli opłacić zobowiązania urzędowe. Testy przebiegają bez zarzutu - z użyciem mObywatela zrealizowano już ponad 50 tys. transakcji.

ePłatności w mObywatelu

W mObywatelu znajdziemy już liczne dokumenty, dostęp do informacji o mandatach drogowych i punktach karnych, eRecept czy dodatkowych informacji, jak np. bieżąca jakość powietrza. Nie brakuje funkcji dla poruszających się komunikacją publiczną, chcących umówić się na wizytę z ZUS-em czy uwierzytelniania kodem QR.

Wielkimi krokami nadchodzi jednak uruchomienie ePłatności. Na razie są one w zamkniętych testach ograniczonych do 45 gmin. Użytkownicy spoza nich po uruchomieniu modułu zobaczą na razie tylko komunikat, że usługa wkrótce zostanie uruchomiona.

Rodzice zapłacą podatek od laptopa dla ucznia? Znamy szczegóły

Co można opłacić dzięki ePłatnościom?

Teraz ministerstwo pochwaliło się, że mieszkańcy rzeczonych 45 gmin dokonali w aplikacji już ponad 50 tys. transakcji, na co złożyło się 45769 płatności za podatek od nieruchomości oraz 4069 płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ogółem w mObywatelu można zrealizować pięć rodzajów ePłatności:

  • podatek od nieruchomości,
  • opłata z zagospodarowanie odpadów komunalnych,
  • podatek leśny od osób fizycznych,
  • podatek rolny od osób fizycznych
  • łączne zobowiązanie finansowe.

Podatek leśny dla osób fizycznych opłacono 13 razy, a podatek rolny 227 razy. 448 razy opłacono łączne zobowiązanie pieniężne. Resort deklaruje, że w toku są już prace nad wdrożeniem obsługi kolejnych zobowiązań urzędowych.

Pięciokrotny wzrost liczby transakcji

Niestety przy okazji podzielenia się statystykami ministerstwo nie poinformowało o dalszym harmonogramie prac, ani planach rozszerzenia modułu ePłatności na nowe regiony. Może się to jednak wydarzyć relatywnie szybko, biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ePłatnościami w gminach objętych testami. Pod koniec lipca zrealizowanych ePłatności było zaledwie 10 tys.