Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowa wersja systemu. Te iPhone'y otrzymają aktualizację
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.06.2024 11:49

Nowa wersja systemu. Te iPhone'y otrzymają aktualizację

iphone
Fot. Drew Coffman/Unsplash

Rozpoczęło się WWDC - coroczna konferencja deweloperska Apple, podczas której prezentowane są przede wszystkim nowości w oprogramowaniu. Nie obyło się bez zapowiedzi kolejnej wersji systemu operacyjnego iOS. Wiemy już, na jakie urządzenia trafi aktualizacja.

Lista urządzeń z iOS-em 18

Dobre wieści są takie, że tym razem Apple nie porzucił żadnego urządzenia. Oznacza to, że aktualizację do iOS-a 18 otrzymają wszystkie urządzenia, które otrzymały iOS-a 17. Są to:

  • iPhone XR,
  • iPhone XS, XS Max,
  • iPhone 11,
  • iPhone 11 Pro, 11 Pro Max,
  • iPhone SE 2. i 3. generacji,
  • iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max,
  • iPhone 13 mini, 13, 13 Pro, 13 Pro Max,
  • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max,
  • iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, 15 Pro Max.

Apple utrzymuje zatem swoją cenioną politykę dostarczania dużych aktualizacji także na starsze urządzenia. iPhone XR, najstarsze urządzenie na liście, miał premierę jesienią 2018 r.

Trojan bankowy atakuje smartfony z Androidem. Mężczyzna stracił 400 tys. zł

Czego się spodziewać po iOS-ie 18?

Premiery nowej wersji systemu oczekujemy jesienią, wraz z prezentacją iPhone’ów 16. Oczywiście chętni będą mogli zainstalować wcześniej wersje testowe. A jest na co czekać - oczekiwania wobec iOS-a 18 są bardzo duże, gdyż to właśnie to wydanie ma być odpowiedzią na sukces dużych modeli językowych czy też generatywnej sztucznej inteligencji.

Zobacz: ChatGPT dostał nową funkcję. Użytkownicy już zacierają ręce

Można się spodziewać, że Apple, swoim zwyczajem, weźmie LLM-y na warsztat, a potem zrobi to lepiej niż inni. Spodziewać możemy się zupełnie nowej asystentki Siri oraz automatyzacji zadań z użyciem SI. A w zasadzie AI - zamiast jednak rozwinąć ten skrót do Artificial Inteligence, producent iPhone’ów proponuje Apple Intelligence.

Aktualizacje starszych iPhone’ów

Należy pamiętać, że Apple nie porzuca smartfonów, które nie otrzymają iOS-a 18. Nadal będą one otrzymywać nowe wersje oprogramowania, jednak te będą skupiać się już nie na dostarczaniu nowych funkcji, lecz na bezpieczeństwie. Dość powiedzieć, że dopiero w tym roku zakończono całkowicie wsparcie dla iPhone’a 5s, który ujrzał światło dzienne 11 lat temu.