Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak szybko znaleźć grób na cmentarzu we Wszystkich Świętych? Jest na to dobry sposób
Paula Drechsler
Paula Drechsler 25.10.2023 13:04

Jak szybko znaleźć grób na cmentarzu we Wszystkich Świętych? Jest na to dobry sposób

cmentarz
biznesinfo

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybierze się na groby bliskich. Często specjalnie w tym celu trzeba jechać w zupełnie inną część Polski, do kraju wracają też osoby, które mieszkają za granicą. Niekiedy można się pogubić i mieć problem ze znalezieniem grobu. Teraz można skorzystać z udogodnienia, które pomoże odnaleźć miejsca pochówku na cmentarzach parafialnych.

Niedługo Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. Jest to dzień, w którym odwiedzamy cmentarze i stawiamy znicze oraz kwiaty na grobach zmarłych. “1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nam, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty oraz zapalając znicze. Ze świętem zmarłych związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy” pisze gov.pl, przy okazji wspominając, że ze stron rządowych jest do pobrania “Przewodnik po grobach zasłużonych pożarników”. To publikacja, która ułatwia odnalezienie takich mogił na warszawskich nekropoliach.

Jednakże to nie jest jedyna taka inicjatywa. Co więcej, powstały inne specjalne wyszukiwarki, które każdemu umożliwiają odnalezienie grobów - zarówno bliskich, jak i dalekich krewnych czy znajomych. Wystarczy posiadać kilka informacji o zmarłej osobie, aby w szybkim tempie zorientować się, gdzie należy się udać, aby postawić znicz na jej grobie. Taka wyszukiwarka powstała np. z inicjatywy gorzowskiego magistratu, ale nie tylko. Gdzie sprawdzić, jak dotrzeć do grobu wybranej osoby? Jak szukać?

Straciła gigantyczną sumę pieniędzy w godzinę. Wszystko przez jeden telefon

Miasta mają swoje wyszukiwarki miejsc pochówku

Wyszukiwarki grobów można znaleźć w internecie i są one dostępne w wielu krajach. Poszukując swojej rodziny, która już odeszła, albo nie pamiętając, gdzie leży ktoś znajomy, można skorzystać z takiego udogodnienia. To pożyteczne ułatwienie także dla osób, które mieszkają w innym miejscu, niż została pochowana rodzina i bliscy. Jak podaje Onet, rzecznik Urzędu Miasta Ciepiela w Gorzowie Wielkopolskim poinformował, że gorzowski magistrat na swoim geoportalu postanowił uruchomić właśnie taką wyszukiwarkę. Pozwala ona na wyszukiwanie grobów na Cmentarzu Świętkorzyskim oraz na innych cmentarzach parafialnych w mieście. 

Dotychczas stworzono bazę 3,5 tys. nagrobków i jest ona cały czas uzupełniana. Zadanie nie jest łatwe z uwagi na stan niektórych nagrobków czy też konieczność wyjaśnienia rozbieżności w zapisach ksiąg parafialnych. Na dzisiaj około 20 procent grobów jest niezidentyfikowanych i zostały opisane zostały jako NN — powiedział rzecznik cytowany przez Onet.

To nie jest jedyne miejsce, w którym można poszukiwać mogił, ponieważ istnieje też oddzielny portal np. dla warszawskich cmentarzy, ale również specjalna ogólna wyszukiwarka dla całej Polski. Podobną opcję szukania umożliwia na przykład Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, a także serwis grobonet.com. Ten portal nie jest dedykowany żadnemu szczególnemu obszarowi, jak wyżej wspomniane. To ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych, która jest połączona z bazą ponad 1300 cmentarzy w całej Polsce. Niestety nie są tam dostępne wszystkie nekropolie, ale to i tak spore zasoby.

Jak szukać grobów poprzez wyszukiwarkę?

W dodatku w przypadku serwisu grobonet.com baza zmarłych, którzy zostali złożeni w grobach na polskich cmentarzach, jest na bieżąco aktualizowana. Zarządzają tym administratorzy cmentarzy. “Chcemy, by każdy użytkownik mógł odszukać grób bliskiej osoby”, pisze na portalu grobonet.com. Aby skorzystać z tego udogodnienia, trzeba - podobnie jak w przypadku wyszukiwarek dedykowanych wybranym miastom - w odpowiednie pole wpisać kilka istotnych danych. Co trzeba wiedzieć o zmarłym, by użyć którejś z wyszukiwarek? W większości potrzebna jest przynajmniej któreś z tych informacji: imię, nazwisko, a przy wyszukiwarkach ogólnych, a nie dla jednego miasta, również województwo i miasto pochówku. 

Im więcej danych podamy, tym dokładniejsze wyniki się pojawią - w przeciwnym razie, na przykład po podaniu samego nazwiska w wyszukiwarce ogólnej, jak grobonet.com, trzeba będzie trochę poszperać w bazie. Po kliknięciu “szukaj” w tym serwisie, dowiemy się, czy np. dana miejscowość jest w bazie, a jeśli tak, to otrzymamy odpowiedź na zapytanie o miejsce pochówku zmarłego. Poniżej widać, w jaki sposób wyszukiwarka podaje instrukcje dotarcia do grobu, do tego jest również udostępniona odpowiednia mapka. Poprzez portal można także zamówić sprzątanie nagrobka.

grobonet.com wyszukiwanie miejsca pochówku
grobonet.com