Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Już dziś w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego. W planach niesamowite pokazy specjalistycznych sprzętów
Paula Drechsler
Paula Drechsler 15.08.2023 11:13

Już dziś w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego. W planach niesamowite pokazy specjalistycznych sprzętów

wojsko polskie
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” od 12 do 15 sierpnia odbywają się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po 3 latach nieobecności wraca też wielka defilada Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały na ten czas liczne atrakcje. W planach pokazy specjalistycznych sprzętów i nowych technologii.

Ważna data w kalendarzu

Święto Wojska Polskiego to polskie święto narodowe, obchodzone w dniu 15 sierpnia. To dzień, w którym upamiętnia się tradycje wojskowe oraz zasługi polskich sił zbrojnych w historii kraju. Święto to ma na celu uczczenie żołnierzy, oficerów i wszystkich osób zaangażowanych w obronę ojczyzny, a także podkreślenie roli wojska w historii Polski oraz współczesnym bezpieczeństwie narodowym. Obchody obejmują różnego rodzaju uroczystości, takie jak defilady, msze święte, ceremonie wojskowe, a także wydarzenia kulturalne i patriotyczne. 15 sierpnia to także symboliczna data, która upamiętnia wydarzenia, gdy w 1920 roku, podczas Bitwy Warszawskiej, polskie wojska odniosły zwycięstwo. 

Dziś odbywają się w kraju uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W tym roku wraca też po długiej nieobecności wielka defilada, która odbędzie się w Warszawie. W ramach pokazów będzie można zetknąć się z ogromną liczbą różnego rodzaju sprzętów wojskowych

- W dniach 12 –15.08 zapraszamy na blisko 70 pikników, które odbywać się będą w miastach i miasteczkach we wszystkich województwach naszego kraju. Pokaz statyczny czołgów (Abrams, Leopard lub K2), KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć  sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia. Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową wozów bojowych pozwoli poznać specyfikę służby w wybranych specjalnościach wojskowych. Pokaz dynamiczny wyszkolenia żołnierzy, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy to gwarantowane emocje i przeżycia, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wygląda codzienny dzień służby żołnierza — podaje MON na stronach rządowych.

Mamy powód do świętowania. Polacy w światowej czołówce w bardzo nietypowym konkursie związanym z kosmosem Jeśli Twój kod PIN znajduje się na tej liście, to masz się czym martwić. Twoje pieniądze mogą być zagrożone

Ogrom specjalistycznych sprzętów i zdobyczy techniki

Jak informuje PANSA (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, PAŻP) za stronami rządowymi, po 3 latach nieobecności ze względu na wydarzenia związane m.in. z pandemią, powraca największa defilada Wojska Polskiego. Dziś, czyli 15 sierpnia o godz. 14:00 defilada ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAŻP, w trakcie pokazów zaprezentuje się 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy

21c5a9e9-415c-41fd-a998-20257ebdcbac.jpg

Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują w trakcie trwania wydarzenia najnowocześniejszy sprzęt zarówno polskiej, koreańskiej, jak i amerykańskiej produkcji, który został zakupiony w ostatnich latach. 

PANSA podaje, że wśród zaprezentowanego oprzyrządowanie znajdą się m.in. kupione od Stanów Zjednoczonych czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. 

Wśród sprzętu polskiej produkcji, który będzie można obejrzeć w związku z pokazami, znajdą się według PAŻP m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Ponadto odbędą się prezentacje lotnicze, a PANSA donosi, że na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.

Wojsko Polskie i sztuczna inteligencja

Wojsko Polskie to narodowe siły zbrojne naszego kraju, czyli oficjalna armia państwa polskiego. Jej głównym celem jest obrona suwerenności, terytorium oraz interesów Polski, oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Wojsko Polskie składa się z różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Specjalnych, podają strony rządowe. Każdy z tych rodzajów ugrupowań ma swoje unikalne zadania i misje, a łącznie tworzą one kompleksowy system obronny. Według stron rządowych, funkcje wojska obejmują m.in.: 

  • Obronę terytorium: Wojsko Polskie ma za zadanie obronę kraju przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak agresja militarna czy ataki terrorystyczne. 
  • Współpraca międzynarodowa: Polskie siły zbrojne uczestniczą w misjach pokojowych i działaniach humanitarnych pod auspicjami organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ czy NATO. 
  • Wspieranie cywilnych władz: Wojsko może być zaangażowane w pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, kryzysów lub sytuacji, które wymagają interwencji rządu. 
  • Działania obronne i odstraszające: Wojsko Polskie pełni także funkcję odstraszania potencjalnych agresorów przez utrzymywanie zdolności obronnych i współpracę z sojusznikami, takimi jak kraje NATO. 

Zgodnie z przesłaniem rządu oraz służb, Wojsko Polskie jest ważnym elementem suwerenności i bezpieczeństwa Polski oraz jej zobowiązania wobec międzynarodowej wspólnoty.

Aktualnie Wojsko Polskie prężnie rozwija się o wykorzystywanie nowych zdobyczy techniki

- Rozwój sztucznej inteligencji w połączeniu z uczeniem maszynowym i eksploracją zbiorów danych typu Big Data otwiera Siłom Zbrojnym RP nowe możliwości w zakresie targetingu, cyberbezpieczeństwa, autonomizacji pojazdów i uzbrojenia czy oddziaływania psychologicznego. To również technologia, która pozwala na stworzenie nowej generacji zautomatyzowanych systemów dowodzenia i narzędzi do wypracowywania przewagi informacyjnej i decyzyjnej. Z tych względów inwestycja w obszar sztucznej inteligencji, pozwoli podnieść potencjał bojowy i jednocześnie zwiększyć odporność na negatywne oddziaływanie przeciwnika – mówił płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. 

Na stronie Wojska Polskiego można przeczytać, że płk „zapewnił, że Wojskowa Akademia Techniczna przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju swoich kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji”. Kadra naukowa uczelni ma dokładać wszelkich starań, aby na różnych poziomach wspierać w tym obszarze Siły Zbrojne. Trzon wojskowych informatyków, specjalistów w tym zakresie stanowią absolwenci Wydziału Cybernetyki WAT, zasilający kadry Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Eksperci WAT są też członkami wielu zespołów i grup roboczych powoływanych w ramach MON.