Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kiedy premiera Windowsa 12? Ujawniono nowe informacje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.02.2024 20:12

Kiedy premiera Windowsa 12? Ujawniono nowe informacje

windows
Fot. Clint Patterson/Unsplash

W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne. 

Windows 12 w 2024 roku?

Uporządkowany harmonogram rozwoju systemu operacyjnego Windows w zasadzie nie istnieje. Co jakiś czas pojawiają się mniejsze lub większe aktualizacje funkcjonalne, znana jest data końca wsparcia dla Windowsa 10, w zasadzie nic nie wiadomo o przyszłości Windowsa 11. Częstotliwości publikowania nowości jest nieregularna, a samych aktualizacji są przynajmniej dwa rodzaje.

To wszystko sprawia, że przyszłość Windowsa często staje się przedmiotem spekulacji. Nic dziwnego, choćby zbliżonego chaosu próżno szukać w innych systemach operacyjnych, może poza najbardziej niszowymi dystrybucjami Linuksa, z których oprócz autora korzysta kilkaset do kilku tysięcy osób. W przypadku Windowsa mowa jednak o najpopularniejszym systemie desktopowym na świecie.

Microsoft wydłuży okres wsparcia dla Windowsa 10. Za aktualizacje trzeba będzie płacić

Microsoft pracuje nad 24H2

W kontekście wielkiej niewiadomej, jaką w tej chwili jest przyszłość Windowsa 11, do rangi ważnej informacji urastają wszelkie znaleziska w dokumentacji systemu. Redakcja serwisu Windows Latest twierdzi, że dotarła do wewnętrznej dokumentacji Windowsa, według której w trzecim lub czwartym kwartale tego roku światło dzienne ujrzy kolejna duża aktualizacja Windowsa 11 – wersja 24H2.

To według wielu ma wykluczać tegoroczną premierę Windowsa 12. Takie przekonanie wydaje się logiczne – jeśli miałoby do niej dojść, to Microsoft rozwijałby już nie dwa, lecz trzy wersje desktopowego Windowsa jednocześnie. Brzmi to jak szaleństwo, ale jeśli osadzić te rewelacje w kontekście chaosu, jaki zapanował w cyklu wydawniczym systemu, nie byłoby to także jakieś ogromne zaskoczenie. 

Impuls dla branży opóźniony

Choć zagadnienie może się wydawać błahe z punktu widzenia użytkownika na rynku konsumenckim, to jest kluczowe dla producentów komputerów osobistych i ich podzespołów. Windows 12 mógłby być kolejnym progiem, który mógłby wymusić wymianę urządzeń, podobnie jak moduł TPM 2.0 przy migracji z Windowsa 10 na 11. Premiera Windowsa 12 jest dla producentów sprzętu szansą na złapanie oddechu po miesiącach spadku sprzedaży. Szansą, na którą będą musieli zaczekać dłużej.

Źródło: windowslatest.com