Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.04.2024 20:09

Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa

zmiana opon
Fot. PIOTR MECIK/East News

Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach. 

Co o zmianie opon mówi prawo?

W kwestii terminu zmiany opon musimy kierować się własnym procesem decyzyjnym, gdyż nie ma żadnych regulacji, które zakazywałyby jazdy samochodem na oponach zimowych w okresie letnim.

Podobnie jest zresztą z oponami zimowymi — gdy robi się chłodno i występują pierwsze opady deszczu, to od kierowcy zależy to, czy i kiedy zmieni opony na zimowe.

Tesla kapituluje. Chiny wygrywają segment tanich elektryków

Zalecenia producentów

Jak nietrudno się domyślić, biorąc pod uwagę dynamikę zjawisk pogodowych w Polsce ostatnim czasie, nie sposób określić stałego, bezwzględnego terminu, w którym opony należy wymienić na letnie. Można jednak określić czynniki, które sprawią, że przemieszczanie się na zimowych oponach może być rozwiązaniem nieoptymalnym.

Producenci opon i wulkanizatorzy zalecają, aby kierować się znaną zasadą, według której opony należy zmienić, gdy średnia dobowa temperatura powietrza jest nie mniejsza niż 7 stopni Celsjusza. Takie zalecenia mają jednak pewną wadę - problem stanowi określenie ram czasowych, w których takie warunki powinny się utrzymywać.

Decyzja o tym, by po trzech dnia lub tygodniu średnich temperatur powyżej 7 stopni zmieniać opony na letnie może się okazać przedwczesna. Zwłaszcza że tegoroczne wysokie temperatury przyszły bardzo wcześnie i nie byłoby większym zaskoczeniem, gdyby w kwietniu pojawiły się jeszcze przymrozki. Dlatego należy śledzić długoterminowe prognozy i dopiero na ich podstawie określać średnią dobową temperaturę.

Wpływ na jazdę

Oczywiście nie należy też przesadzać w drugą stronę i zbytnio przeciągać decyzji o wymianie opon na letnie. Wspomniana średnia dobowa wynosząca 7 stopni Celsjusza nie wzięła się bowiem znikąd - powyżej tej temperatury zimowe opony mają słabsze osiągi niż letnie, np. wydłużona jest droga hamowania.

Kwestie bezpieczeństwa to nie jedyny argument. Przy wyższej temperaturze opony letnie gwarantują nie tylko większa przyczepność, ale też oszczędność paliwa. Opór toczenia opony zimowej jest większy niż w przypadku letniej.