Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kluczowa zmiana w WhatsAppie. Na to czekali użytkownicy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.06.2024 15:52

Kluczowa zmiana w WhatsAppie. Na to czekali użytkownicy

whatsapp
Fot. Pixabay/Thomas Ulrich

WhatsApp pozostaje najpopularniejszym komunikatorem na Ziemi. Korzysta z niego około 3 mld użytkowników, a dla wielu z nich stanowi najważniejszą aplikację mobilną. Tymczasem przez lata funkcjonalność WhatsAppa kulała po instalacji na nowych urządzeniach. Na szczęście nareszcie się to zmienia.

WhatsApp w końcu bez Dysku Google

Po kupnie nowego urządzenia i chęci instalacji na nim WhatsAppa przez lata borykaliśmy się z poważnym ograniczeniem. Konieczne było korzystanie ze zewnętrznych usług, aby przenieść niekiedy bezcenną historię rozmów. Co prawda zapewniono integrację z Dyskiem Google, który ma dziś niemal każdy, jednak trudno uznać to za rozwiązanie optymalne.

Mało wygodny, a w dodatku dziś zupełnie archaiczny, jest alternatywny sposób przenoszenia danych. Z iPhone’ów na smartfony z nowszymi wersjami Androida można przesłać historię rozmów z użyciem kabla. Obie metody zostaną jednak wkrótce zastąpione czymś znacznie bardziej współczesnym i sprawniejszym w działaniu.

Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

Przenoszenie historii z kodem QR

Serwis WABetaInfo specjalizujący się w śledzeniu zmian w testowych wersjach komunikatora poinformował o odnalezieniu w wersji beta aplikacji nowego mechanizmu przenoszenia historii. Bazuje on na kodzie QR wygenerowanym na aplikacji na starym urządzeniu, który zeskanować należy aparatem nowego smartfonu.

Jest to rozwiązanie stosowane od lat przez konkurencję, np. w Telegramie, i sprawdza się bez zarzutu. Wymagałoby nie lada zwinności i przenoszenia danych w miejscu publicznych, aby z użyciem nowego mechanizmu narazić na szwank bezpieczeństwo użytkowników WhatsAppa. Jest to niewspółmierne do wygody, jakiej doświadczy 3 mld użytkowników komunikatora.

Na premierę trzeba jeszcze zaczekać

Nie jest jeszcze jasne, kiedy nowość trafi z kanału testowego beta do stabilnej wersji aplikacji. Należy wziąć pod uwagę, że choć dostępny jest już interfejs, to stanowi on w becie makietę i sama funkcja wciąż pozostaje nieaktywna. Biorąc jednak pod uwagę, jak potrzebna jest nowa funkcja, należy spodziewać się jej premiery raczej wcześniej, niż później.