Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Komunikat ZUS: Zmiany w programie Płatnik. Przestanie działać na starszych komputerach
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.06.2024 09:35

Komunikat ZUS: Zmiany w programie Płatnik. Przestanie działać na starszych komputerach

siedziba ZUS
Fot. materiały redakcji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o porzuceniu kompatybilności Płatnika ze starszymi wersjami systemów operacyjnych oraz oprogramowania bazodanowego. Nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż chodzi o starsze, niewspierane już przez samych producentów wydania.

Zmiany w programie Płatnik

Serwis pit.pl powiadamia o zmianach w wymaganiach programu Płatnik w zakresie kompatybilności. Już jesienią oprogramowanie utraci kompatybilność z dużą częścią starszych wersji systemów operacyjnych Windows oraz Windows Server, a także starszymi wersjami SQL Server.

Płatnik to rozwijany przez Asseco na zlecenie ZUS program, który stanowi podstawę przepływu informacji pomiędzy płatnikami a zakładem. Zmiany w wymaganiach oznaczają, że wszystkie osoby korzystające z oprogramowania na starszych komputerach powinny już teraz rozważyć kupno nowego sprzętu.

Poważne problemy z systemami ZUS-u. Chodzi o bezpieczeństwo danych

ZUS porzuca starsze oprogramowanie

ZUS poinformował o porzuceniu wsparcia dla następujących wersji systemu operacyjnego Windows:

  • Windows 7 z SP1 (32 i 64-bitowy),
  • Windows 8 (32 i 64-bitowy),
  • Windows 8.1,
  • Windows Server 2008 R2 z Service Pack 1 (lub wyższym),
  • Windows Server 2012 (32 i 64-bitowy).

Ponadto z Płatnika nie będzie można korzystać z użyciem następującego oprogramowania bazodanowego:

  • SQL Server 7.0 z Service Pack 4 lub wyższym,
  • SQL Server 2000 z Service Pack 1 lub wyższym,
  • SQL Server 2005 lub SQL Server 2005 Express.

Jak widać wszystkie porzucone przez Asseco wersje oprogramowania nie są już od dawna wspierane przez sam Microsoft. Dalsze zapewnianie kompatybilności samo w sobie stanowiło zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.

Kiedy nadejdą zmiany?

Do porzucenia kompatybilności starszych wersji oprogramowania dojdzie wraz z aktualizacją Płatnika, która zostanie wydana 24 października br. Nie jest jednoznaczne, że po tym dniu program na starszym sprzęcie w ogóle przestanie działać, niemniej zalecane jest zadbanie o wcześniejszą wymianę oprogramowania lub sprzętu na nowszy.