Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Korzystasz z takich aplikacji? Lepiej je usuń, generują spore problemy
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.09.2023 10:19

Korzystasz z takich aplikacji? Lepiej je usuń, generują spore problemy

telefon
domena publiczna

Wypłynęła lista 20. najbardziej obciążających telefon aplikacji. Okazuje się, że ulubione apki milionów osób mogą być źródłem problemów ze smartfonem. Lepiej sprawdź, czy je masz i rozważ ich odinstalowanie.

Problemy powodowane przez aplikacje

Obecnie na rynku dostępnych jest ogrom aplikacji wszelkiej maści, które ochoczo instalujemy na swoich smartfonach. Wiele z nich to bardzo popularne programy do komunikowania się ze znajomymi czy korzystania z różnych usług. Jednak nie każdy wie, że aplikacje mogą negatywnie wpływać na telefon i jego działanie. Chodzi m.in. o zużywanie danych mobilnych, bo niektóre aplikacje mogą nieodpowiednio korzystać z dostępu do internetu, lub można nie być świadomym, że działają cały czas w tle, co skutkuje wysokim zużyciem pakietu. To z kolei może wpływać na rachunki za usługi. 

Do tego wiele apek niesie ze sobą ryzyko instalacji wirusów i malware: zainstalowanie złośliwej aplikacji może narazić nas na różnego rodzaju ataki, kradzież pieniędzy czy tożsamości, a także przejęcie kontroli nad urządzeniem. Dochodzą do tego inne problemy z bezpieczeństwem, bo niektóre aplikacje mogą mieć słabe zabezpieczenia lub dostęp do naszych danych, co może prowadzić do naruszenia prywatności użytkownika. Te elementy zwykle dotyczą mniej popularnych aplikacji oraz apek pobieranych z niepewnych źródeł.

Natomiast popularne, znane i lubiane apki niosą często ze sobą inny problem. Chodzi o to, że niektóre aplikacje mogą być bardzo "żarłoczne" pod względem zasobów, takich jak procesor, pamięć RAM i bateria. Gdy aplikacja intensywnie z tego korzysta, może to prowadzić do spowolnienia działania telefonu lub nawet do jego przegrzewania się. Aplikacje czasem mogą też powodować wycieki pamięci, co oznacza, że nie zwalniają pamięci RAM po zakończeniu działania. To może prowadzić do spadku wydajności systemu. Ale to nie jedyne problemy, jakie niesie ze sobą korzystanie z niektórych aplikacji.

Ta firma jest warta fortunę. Wygrywa w rankingu najcenniejszych marek świata. Co ma na to wpływ? Polska rakieta Perun znów szykuje się do lotu. To wstęp do podboju kosmosu?

Od czego zależy kondycja baterii?

Niedogodnością jest też szybkie zużywanie baterii. Na przykład aplikacje działające w tle lub te, które stale wymagają dostępu do lokalizacji GPS, mogą szybko zużywać baterię, ale nie tylko one. To wpływa na konieczność częstego ładowania urządzenia, co może mieć wpływ na skrócenie czasu żywotności baterii.

Choć akumulatory stosowane obecnie w telefonach są coraz bardziej zaawansowane i posiadają zwykle całkiem dobry stosunek energii oddanej podczas pracy do energii włożonej do akumulatora w procesie ładowania, to nadal nie starczają na długo, gdy na smartfonie mamy poinstalowanych ogrom energożernych aplikacji. Baterie są częściami eksploatacyjnymi, a to oznacza, że zużywają się wskutek przebytych cykli ładowania. Ich pojemność i wydajność spadają, ograniczając czas pracy telefonu na baterii, wyjaśnia Świat Baterii. Jest to proces naturalny, nazywany chemicznym starzeniem się akumulatora. Przez to maksymalna pojemność baterii zmniejsza się - ze 100 proc. spada do 98, 96, 88 proc i tak dalej.

Co warto wiedzieć na temat baterii w telefonie? Dobrze jest mieć świadomość, jaką ma pojemność - ta wyrażana jest jako mAh np. wg Morele.net obecnie nie ma sensu inwestować w urządzenia z akumulatorem słabszym niż 6000 mAh. Im więcej mAh, tym dłuższy czas korzystania z baterii. Nju Mobile podaje tu przykład starzenia się akumulatora: “użytkownik korzysta z iPhone 12, którego pojemność akumulatora wynosi 2815 mAh, a ta po roku spadnie do 98%, wówczas bateria będzie mogła przechowywać maksymalnie 2758,7 mAh”. Ale na pracę baterii w smartfonach gigantyczny wpływ ma też to, jak korzystamy z naszego urządzenia. Ponieważ to przede wszystkim obciążanie smartfonu uruchamianiem licznych aplikacji i korzystanie z nieodpowiednich ładowarek skracają czas pracy baterii. Jakie aplikacje mają na to największy wpływ?

Aplikacje, które zużywają najwięcej baterii w telefonie

Media społecznościowe, randkowanie, zakupy i przejazdy - aplikacje dotyczące wymienionych kategorii są tymi, które stanowią największe obciążenie dla naszych smartfonów. Verizon nie jest u nas co prawda wykorzystywany, ale cała reszta aplikacji owszem i to przez sporo osób i w długim czasie, co można wywnioskować choćby na podstawie raportu Digital 2023 Poland, gdzie choćby Facebook czy Instagram stoją wysoko w zestawieniu najchętniej i najintensywniej wykorzystywanych apek przez Polaków.

Lista aplikacji zużywających najwięcej baterii w telefonie:

 • Fitbit, 
 • Verizon, 
 • Uber, 
 • Skype, 
 • Facebook, 
 • Airbnb, 
 • BIGO LIVE, 
 • Instagram, 
 • Tinder, 
 • Bumble, 
 • Snapchat, 
 • WhatsApp, 
 • Zoom, 
 • YouTube, 
 • Booking.com, 
 • Amazon,
 • Telegram, 
 • Grindr, 
 • Likke,
 • Linkedin.

Aplikacje, które zużywają najwięcej baterii w telefonie

Źródło: pCloud

Ważne jest regularne monitorowanie i zarządzanie aplikacjami na swoim smartfonie, aby unikać takich problemów. Zaleca się instalowanie aplikacji tylko z wiarygodnych źródeł, aktualizowanie ich regularnie i ograniczanie dostępu do danych i zasobów, jeśli to możliwe, modyfikując to w ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa urządzenia. Warto też zastanowić się nad tym, czy nadmierne korzystanie z niektórych aplikacji wpływa negatywnie nie tylko na baterię, ale i na nasze samopoczucie i rozważyć odinstalowanie przynajmniej części z energo- i czasochłonnych programów.