Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kultowy Half-Life w specjalnej, odświeżonej edycji dostępny za darmo. Trzeba się pośpieszyć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.11.2023 21:22

Kultowy Half-Life w specjalnej, odświeżonej edycji dostępny za darmo. Trzeba się pośpieszyć

half-life
Fot. Valve

Choć dla wielu graczy wiadomość ta może być bolesnym uświadomieniem upływu czasu, od premiery pierwszej części Half-Life’a minęło dokładnie 25 lat. Od ćwierć wieku gra i jej kontynuacja pozostają punktem odniesienia i przykładem zrewolucjonizowania  gatunku FPS. Valve postanowiło uczcić 25. urodziny HL pięknym prezentem dla graczy.

Half-Life – gra, która odmieniła swój gatunek

Half-Life był rewolucją i trudno się z tym kłócić. Gra w swoim czasie imponowała technicznie i graficznie, ale przede wszystkim wniosła do gatunku pierwszoosobowych strzelanek element, który zazwyczaj traktowany był przez innych producentów po macoszemu, albo jako pobieżne usprawiedliwienie dla działań gracza – fabułę.

Gra pozwała się wcielić w bardzo konkretną postać dr Freemana i osadziła go we wciągającej historii inwazji obcych na ośrodek badawczy. Dystopijna atmosfera świata przedstawionego, fabuła, barwna historia i postaci i po prostu świetnie zrealizowany FPS – to wszystko sprawiło, że Half-Life to niekwestionowana klasyka.

Steam Deck OLED już od 16 listopada w sprzedaży. Lista nowości zaskakuje

Half-Life – specjalna wersja na 25. urodziny

Zdaje sobie sprawę producent gry, Valve. Z okazji 25. urodzin gra trafiła na Steama w znacząco odświeżonej wersji i to całkowicie za darmo! Pomniejsze poprawki grafiki to tylko jedna z wartości dodanych – nie zabrakło także dodatkowej zawartości, zwłaszcza w trybie wieloosobowym, a przede wszystkim pełna kompatybilności z konsolą Steam Deck.

Dodany został tryb pozwalający wykorzystać cały ekran o proporcjach 16:9, wygodną konfigurację dla grających na padzie, renderowanie software’owe na systemach linuksowych, zwiększono z użyciem sztucznej inteligencji rozdzielczość tekstur. Dodano też 4 nowe mapy w trybie multiplayer, a nawet zaprezentowano film dokumentalny o procesie powstawania pierwszego Half-Life. A pomniejszych poprawek jest znacznie więcej.

Nowa edycja Half-Life dostępna za darmo

Dostęp do odświeżonej wersji Half-Life można za darmo uzyskać na Steamie. Nie ma wątpliwości, że mimo czasu, jaki upłynął od 19 listopada 1998 roku, HL nadal jest świetną strzelanką, która potrafi wciągnąć na całe godziny.

Uwaga! Gra będzie dostępna za darmo tylko do jutra, do godziny 19:00 czasu polskiego. Warto się pośpieszyć, zwłaszcza że premiera nowego wydania klasyka to świetna do odświeżenia sentymentu sprzed ćwierć wieku i doskonały sposób na zabicie czasu, jaki dzieli nas od premiery Half-Life’a 3 ;)