Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Szybko wyczerpuje ci się bateria w telefonie? Wypróbuj ten prosty sposób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.04.2024 20:49

Szybko wyczerpuje ci się bateria w telefonie? Wypróbuj ten prosty sposób

smarfon
Fot. Pixabay/JESHOOTS-com

Ogromne możliwości współczesnych smartfonów zachęcają twórców aplikacji, by wykorzystywać je w pełni. Nic w tym dziwnego, lecz często płacą za to sami użytkownicy - im bardziej aplikacje obciążają sprzęt, tym częściej ładować urządzenie. Na szczęście jest na to sposób.

Im lepszy sprzęt, tym większe aplikacje

Aplikacje mobilne z roku na rok są coraz większe. Jest to swojego rodzaju samonapędzające się koło - producenci dostarczają w smartfonach coraz bardziej wydajne podzespoły, co pozwala twórcom aplikacji na zużycie większej ilości zasobów, a to znów zachęca do rozwijania sprzętu.

Problem dotyczy zwłaszcza Androida, gdzie mamy do czynienia z ogromną liczbą bardzo zróżnicowanych pod względem konfiguracji sprzętowej urządzeń. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by zapanować nad apetytem aplikacji na energię. Jednym z nich jest ograniczenie działania aplikacji w tle.

Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo

Blokowanie aplikacji w tle na Androidzie

Problem nadużywania zasobów przez aplikacje w zasadzie nie istnieje na iPhone’ach. Tam system operacyjny iOS automatycznie wstrzymuje działanie aplikacji w tle, tak aby nie nadużywały one mocy obliczeniowej urządzenia. Mniejsze obciążenie sprzętu to mniejsze zużycie energii.

W przypadku urządzeń z Androidem działanie aplikacji w tle można ograniczyć ręcznie. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku części programów może to wpłynąć na ich funkcjonalność. Przed odebraniem im prawa do działania w tle, warto więc zweryfikować, na ile istotne jest dla nas np. to, czy dany program będzie mógł wysyłać powiadomienia nawet wtedy, gdy z niego korzystamy.

Ograniczamy działanie aplikacje w tle

Aby wyłączyć aplikacjom możliwość działania w tyle, przechodzimy na smartfonie do Ustawień. Tam wybieramy kategorię Aplikacje i na liście odnajdujemy program, którego funkcjonalność chcemy ograniczyć. Następnie wybieramy go i odnajdujemy ustawienie Wykorzystanie baterii przez aplikacje.

Na nowym ekranie zobaczymy trzy możliwe ustawienia. Pierwsze z nich, Bez ograniczeń, pozwala na takie działanie aplikacji w tle, jakiego zażyczył sobie deweloper. To ono będzie zużywać najwięcej energii. Drugie ustawienie to Z optymalizacją - w tym przypadku to sam system operacyjny Android będzie ograniczał dostęp do zasobów podczas działania w tle m.in. na podstawie profilu zużycia czy zwyczajów użytkownika.

Ostatnie ustawienie - Z ograniczeniami - jest najbardziej restrykcyjne. W tym przypadku oszczędność baterii może się już przełożyć na ograniczanie działania poszczególnych funkcji programu. Jednocześnie to właśnie ono pozwoli na największe ograniczenia zużycia baterii.

Operacje należy powtórzyć dla każdej aplikacji, która zużywa dużo energii podczas działania w tle. Możne je wytypować na podstawie informacji z menu Bateria w Ustawieniach, w podkategorii Wykorzystanie baterii.