Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób. Ostrzegają nawet strażacy
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.04.2024 09:29

Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób. Ostrzegają nawet strażacy

smartfony
Fot. Unsplash/Steve Johnson

Wielu z nas popełnia ten błąd, przed którym nieustannie ostrzegają specjaliści. Częstą praktyką jest podłączanie na noc smartfonów i tabletów do ładowania. Niestety, nie jest to ani poprawne, ani bezpieczne rozwiązanie. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do podobnych przypadków. 

Czy smartfon można ładować całą noc?

Zostawienie podłączonych do ładowania w nocy urządzeń to niemalże rutynowa czynność w domach wielu Polaków. Wielu z nas chce tym sposobem oszczędzić czas i od rana cieszyć się smartfonem czy tabletem z pełną baterią. Niestety, takie rozwiązanie niesie za sobą niemałe zagrożenie, w tym także pożaru.

Kultowy film wraca do kin. Polacy go uwielbiali

Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób

Urządzenia nie powinny być podłączane na noc w związku z ryzykiem zwarcia elektrycznego, co łatwo może doprowadzić do wybuchu pożaru. Strażacy wielokrotnie wzywani byli do takich sytuacji, spowodowanych czajnikami lub ekspresami do kawy. Zalecają, by zawsze przed snem lub wyjazdem odłączać je od zasilania. W związku z tym, ze urządzenia są przeważnie wykonane z plastiku, a do tego umieszczone najczęściej na powierzchniach drewnianych, istnieje realne ryzyko wystąpienia zwarcia. Taka sama zasada tyczy się także chociażby smartfonów, które często pozostawiamy na pościeli lub tuż przy łóżku.

ZOBACZ TAKŻE: WhatsApp zmienia regulamin. Brak zgody odetnie nas od aplikacji

Ładowanie telefonu w nocy? Istnieje realne zagrożenie

Warto pamiętać o jeszcze jednym fakcie, związanym z ładowaniem urządzeń. W naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych, co skłania nas z kolei do zakupu kolejnych przedłużaczy i rozgałęźników. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że każde gniazdo ma swoje ograniczenia. O przeciążenie nietrudno – podłączenie nadmiernej ilości urządzeń do jednego gniazdka może doprowadzić do przegrzania instalacji. Jeśli podłączony jest także telefon, znajdujący się blisko pościeli, temperatura urządzenia może się diametralnie zwiększyć, co po raz kolejny zwiększa ryzyko pożaru.

Eksperci apelują, abyśmy ładowali swoje urządzenia mobilne w ciągu dnia, oraz mieli na uwadze, żeby nie przeciążać pojedynczego gniazdka zbyt wieloma sprzętami podłączonymi jednocześnie.

Źródło: popularne.pl