Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Limity wypłat gotówki w bankomatach. Lepiej się przygotować, bo więcej nie wypłacisz
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.05.2024 10:42

Limity wypłat gotówki w bankomatach. Lepiej się przygotować, bo więcej nie wypłacisz

bankomat
Fot. materiały własne

Nie tylko kwoty ustawione przez właściciela rachunku bankowego ograniczają ilość gotówki, jaką można wypłacić w bankomatach. Swoje limity mają również same maszyny oraz banki. Maksymalne kwoty górnych limitów pomiędzy sieciami bankomatów mogą znacząco się różnić, na co lepiej być przygotowanym.

Limity wypłat w bankomatach

Oprócz oczywistego limitu wysokości wypłat gotówki z bankomatów ustanawianego przez samego właściciela rachunku obowiązują jeszcze dwa. Jeden wprowadzany jest przez operatorów samych maszyn, inny przez banki. Ponadto trzeba się liczyć z ograniczoną ilością gotówki umieszczoną w urządzeniu.

Należy także pamiętać, że obowiązują nie tylko limity dotyczące wysokości wypłat, ale także ich liczby, co utrudnia omijanie ograniczeń.

Przerwa w realizacji przelewów. Polaków czekają spore utrudnienia

Limity operatorów sieci bankomatów

Najlepiej założyć, że górnym limitem wysokości wypłat w bankomatach jest jednorazowo 800-1000 zł. Takie bowiem ograniczenia stosują operatorzy dwóch największych sieci bankomatów niezależnych od banków.

Zobacz: Przerwa w realizacji przelewów. Polaków czekają spore utrudnienia

W bankomatach Euronet można jednorazowo wypłacić maksymalnie 800 zł. W przypadku PlanetCash górna granica to 1000 zł, choć może to być także więcej. Dzieje się tak, gdyż część banków zawarła z PlanetCash umowę, na mocy której wypłaty mogą być wyższe.

Domyślne limity banków

Często o konieczności ustawienia limitu przypominamy sobie, gdy akurat konieczna jest szybka wypłata dużej ilości gotówki. Poza tym raz ustawiony limit przez lata może zostać zapomniany. Dlatego serwis rankomat.pl zgromadził domyślnie limity w największych polskich bankach:

  • Alior Bank - 15 tys. zł,
  • BNP Paribas - 20 tys. zł,
  • Credit Agricole - 5 tys. zł,
  • ING Bank Polski - 10 tys. zł,
  • mBank - 10 tys. zł.,
  • Millenium - 2 tys. zł,
  • Pekao - 3 tys. zł,
  • PKO BP - 20 tys. zł,

Zmienić domyślne limity można za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub podczas wizyty w banku.

Źródło: rankomat.pl