Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nowy komunikat na bankomatach. Klienci muszą o tym wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 10:30

Nowy komunikat na bankomatach. Klienci muszą o tym wiedzieć

bankomat
Fot. materiały własne

Na części polskich bankomatów zaczął pojawiać się nowy rodzaj komunikatów, które dla części użytkowników mogą być zaskoczeniem. Nie należy się jednak niepokoić, wręcz przeciwnie - ostrzeżenia mogą zapobiegać oszustwom i utracie pieniędzy.

Nowy komunikat na bankomatach

Aktywna w Sieci policjantka prowadząca w mediach społecznościowych konta “Z pamiętnika policjantki” zwróciła uwagę na nowość, jaka pojawiła się w polskich bankomatach. Podczas wypłacania gotówki wyświetlone zostało nowe ostrzeżenie o treści:

STOP! Chcesz wypłacić gotówkę na żądanie służb lub banku? Nie rób tego - to może być próba oszustwa. Zadzwoń na 997 lub infolinię banku, aby to zweryfikować.

Komunikat jest oczywiście odpowiedzią na działalność cyberprzestępców, którzy mogą podszywać się pod osoby czy instytucje cieszące się zaufaniem i próbować wyłudzić w ten sposób pieniądze. Próby są podejmowane w zasadzie bezustannie.

Przed czym ostrzega komunikat?

Obfite żniwo zbiera zwłaszcza scenariusz, w którym oszuści podszywają się pod pracowników banku i przekonują, że pieniądze osoby, do której dzwonią, są w niebezpieczeństwie. To właśnie fałszywi pracownicy banku mają dysponować możliwościami ochrony środków przed kradzieżą.

W tym celu często nakłaniają ofiary do przelewania pieniędzy na tymczasowy tzw. rachunek techniczny (słowo-klucz, po którym można rozpoznać próbę oszustwa) lub zachęcają do wypłat z bankomatu i przekazania im pieniędzy, lub wpłaty na inne konto. Tutaj z pomocą przychodzi nowe ostrzeżenie.

Ostrzeżenia przed oszustwem działają

Zdarzały się już przypadki, kiedy komunikat udaremnił oszustwo lub przynajmniej ograniczył wysokość skradzionych kwot. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, ze podobne informacje i zalecenia dla potencjalnych ofiar oszustw będą wyświetlane przez coraz większą liczbę urządzeń.