Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Przerwa w realizacji przelewów. Polaków czekają spore utrudnienia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 14:49

Przerwa w realizacji przelewów. Polaków czekają spore utrudnienia

banknoty
Fot. materiały własne

Pojutrze, 30 maja, świętujemy Boże Ciało. Dla wielu jest to okazją do przedłużenia weekendu. Należy mieć na uwadze, że wypoczynek mogą utrudnić zmiany i przerwy w pracach banków. Może dojść do opóźnień w przekazywaniu przelewów.

Boże Ciało i długi weekend 30.05-03.06

Dzięki temu, że wolne od pracy Boże Ciało przypada 30 czerwca, wystarczy wziąć dzień urlopu, by skorzystać z aż czterech dni wolnych od pracy. Wiele firm wykorzystuje ten dzień do odebrania świąt przypadających w weekendy, przez co wielu Polaków będzie cieszyć się dłuższym odpoczynkiem.

Długi weekend wpłynie także na działalność banków. Wkrótce zostaną opublikowane informacje o przerwach serwisowych, niemniej osobną kwestię stanowi to, jak w związku z Bożym Ciałem będzie działał system ELIXIR.

Nowy komunikat na bankomatach. Klienci muszą o tym wiedzieć

Przelewy ze środy mogą dotrzeć w piątek

Serwis infor.pl informuje, że przelewy standardowe nie będą realizowane w Boże Ciało. Dyspozycje złożone 30 maja będą realizowane dopiero następnego dnia, gdyż piątek jest zwykłym dniem roboczym. Przelewy dokonane w czwartek, niezależnie od pory, trafią do pierwszych piątkowych sesji wychodzących.

Zobacz: Wypłacała pieniądze z bankomatu. Na ekranie pojawił się niecodzienny komunikat

Co ważne, opóźnienie obejmie także przelewy zlecone w środę. Dotyczy to przekazów, które trafią do ostatniej sesji. Jeśli pieniądze nie dotrą do odbiorców przelewu w środę wieczorem, otrzymają je dopiero w piątek, najpewniej w pierwszej sesji przychodzącej.

Przelewy ekspresowe bez zmian

Rozwiązaniem tego problemu są oczywiście przelewy natychmiastowe. Te będą działać bez zakłóceń i Boże Ciało czy długi weekend nie mają na ich działanie żadnego wpływu. Należy jednak pamiętać o prowizjach, które banki mogą pobierać za realizację przelewów Elixir Express.

Źródło: infor.pl