Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Masz uszkodzone banknoty? Oto, co można z nimi zrobić
Fot. materiały własne

Masz uszkodzone banknoty? Oto, co można z nimi zrobić

20 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

O ile raz wyprodukowane polskie banknoty i monety nie tracą swojej ważności, tak mogą ulec uszkodzeniu, które sprawia, że powinny zostać wycofane z obiegu. Nie oznacza to jednak, że musimy spisać pieniądze na straty. Uszkodzone środki można wymienić, choć czasem ze stratą.

Wymiana uszkodzonych pieniędzy w banku

Oczywiście podstawowym sygnałem, że pieniądze są zbyt uszkodzone, by mogły dalej funkcjonować w obiegu, jest to, że odmawia się ich przyjęcia. Wówczas mamy dwa wyjścia: udać się do banku lub przesłać je do Narodowego Banku Polskiego.

W pierwszym przypadku możemy zdać banknoty podarte, zanieczyszczone oraz noszące inne rodzaje śladów uszkodzeń. Bank ma tylko jedną możliwość odmowy wymiany pieniędzy na nieuszkodzone - gdy zachodzi podejrzenie, że doszło do fałszerstwa.

Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dla wszystkich klientów

Wymiana w Narodowym Banku Polskim

Jeśli zaś chodzi o wymianę w Narodowym Banku Polskim , to należy pamiętać, że obowiązują limit kwoty, którą można jednorazowo wymienić. Wynosi on 2 tys. zł . Do NBP banknot możemy przesłać listownie pod adres:

Narodowy Bank Polski
Departament Emisyjno-Skarbcowy
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

Należy umieścić dopisek „DES – wymiana” . Warto przy tym pamiętać, że wymiana jest opłacalna tylko wtedy, gdy banknot zachował w jednym fragmencie od 45 do 75 proc. powierzchni. Wówczas pobierana jest opłata w wysokości połowy jego wartości.

Wymiana monet

Wymienić można również uszkodzone monety. Tutaj jednak pojawiają się pewne warunki - pełną wymianę jeden do jednego można uzyskać tylko wtedy, gdy zachowane zostały oba elementy, tj. pierścień i rdzeń. Gdy jeden z nich zostanie zagubiony, odzyskamy tylko połowę wartości.

Popularny bank oferuje klientom nowy typ konta. Można uniknąć podwyżek
Bank PKO BP wydał komunikat. Ważne informacje dla milionów klientów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech