Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Messenger usuwa starsze wiadomości – tak można temu zapobiec
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.02.2024 20:08

Messenger usuwa starsze wiadomości – tak można temu zapobiec

messenger
Fot. Denis Cherkashin/Unsplash

Niekiedy za zmianami zachodzącymi w komunikatorze Messenger trudno nadążyć. Nie chodzi już nawet o pomniejsze dodatki, które znajdują wąskie zastosowanie czy drobne optymalizacje. Ostatnią naprawdę dużą zamianą jest uruchomienie szyfrowania end-to-end, co jednak spowodowało pewne ograniczenia w archiwizacji wiadomości. Wiadomo już, jak sobie z tym poradzić.

Braki w archiwum Messengera

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o ograniczeniu Messengera w zakresie archiwizacji starszych wiadomości. O ile dotąd nie było w zasadzie żadnych limitów, co do przeglądania historii konwersacji, tak po uruchomieniu szyfrowania end-to-end się to zmieniło. Wyszukiwarka nie odnajduje fraz nawet sprzed kilku miesięcy.

Z początku brane to było za błąd, o czym świadczyć miało to, że dostęp do archiwalnych rozmów można było wciąż uzyskać za pomocą przeglądarkowej wersji komunikatora dostępnej po adresem messenger.com. Wciąż jednak wyszukiwanie działało na tyle wybiórczo, że zaczęto przypisywać problemy z przeszukiwaniem archiwalnych rozmów właśnie implementacji szyfrowania end-to-end.

"Internetowa konstytucja" wchodzi w życie. To nowa epoka dla internetu w UE

Bezpieczna pamięć w Messengerze

Po wdrożeniu E2E archiwum wiadomości sięga maksymalnie 90 dni wstecz, co potwierdził serwis instalki.pl. Po tym czasie dane są usuwane i właśnie przez to nie da się ich rzecz jasna wyszukać. Taki mechanizm jest podyktowany oszczędnościami – najwidoczniej administracja doszła do wniosku, że skoro i tak nie może przetwarzać zawartości konwersacji, to nieopłacalne jest przeznaczać na nią pamięci serwerów.

Nie oznacza to jednak, że z mechanizmem usuwania wiadomości starszych niż 90 dni nic się nie da zrobić. W ustawieniach Messengera można bowiem znaleźć ustawienia bezpiecznej pamięci. Aby je odnaleźć, należy przejść w menu do kategorii Prywatność i bezpieczeństwo, dalej W pełni szyfrowane czaty i w końcu włączyć bezpieczną pamięć. Wystarczy wprowadzić PIN lub kod, by wiadomości były zapisywane nawet wtedy, gdy są starsze niż 90 dni.

Zobacz także: Biedronka ma kłopoty. Rolnicy dłużej na to nie pozwolą

Dostęp do archiwum wiadomości

Jak to możliwe, skoro Facebookowi szkoda storage’u na nasze archiwa? Otóż bezpieczna pamięć to pamięć lokalna. Możemy sobie zatem sami utrzymywać archiwum starszych wiadomości, ale poświęcać będziemy już nie przestrzeń dyskową serwerów Facebooka, lecz własnego smartfonu. Dostęp przebiega tak jak wcześniej – można przewinąć konwersację do starszych wiadomości lub skorzystać wyszukiwarki. Po prostu odtąd przeszukujemy pamięć własnego urządzenia.

Źródło: instalki.pl