Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ludzie masowo usuwają Instagrama. Wskazują jeden powód
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.06.2024 08:46

Ludzie masowo usuwają Instagrama. Wskazują jeden powód

Smartfon z aplikacją Instagram
Fot. Pixabay.com/Webster2703

Temat sztucznej inteligencji sporo kontrowersji. Wielu ludziom nie podoba się perspektywa ingerencji AI w ich życie. Okazuje się, że nie inaczej jest z użytkownikami Instagrama, którzy ostatnio masowo usuwają popularną aplikację. O co chodzi?

Meta testuje nowe rozwiązania na swoich użytkownikach

W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że Meta - właściciele m.in. Facebooka i Instagrama, testuje na użytkownikach swojej platformy nowe rozwiązania. Chodzi konkretnie o szkolenia generatywnej sztucznej inteligencji Meta AI. 

Miało się ono odbywać na podstawie zawartości kont użytkowników Instagrama, również tych prywatnych. Fakt ten potwierdził Chris Cox, CPO Meta. Jego zdaniem celem zabiegu było uzyskanie obrazów niesamowitej jakości. 

Specjalna folia na telefon ukryje ekran przed wścibskimi. To może być hit

Bunt artystów

Praktyki te spotkały się z dużą dezaprobatą wielu użytkowników popularnej platformy społecznościowej. Przede wszystkim praktyki szkolenia Meta AI nie spodobały się artystom, którzy w ostatnim czasie masowo opuszczają Instagrama.

ZOBACZ: Instagram będzie jak YouTube. Pojawią się niepomijalne reklamy 

Tłumaczenia szefostwa firmy ich nie przekonują. Tym samym kolejni artyści dotychczas chętnie publikujący na Instagramie swój dorobek, nie tylko zamykają profile, ale również usuwają wszystkie dotychczasowe posty. Ma to uchronić ich przed “wykorzystaniem” przez sztuczną inteligencję.

W Unii Europejskiej może być inaczej

Sytuacja dotyczy przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. W Unii Europejskiej z uwagi na odmienne prawo, sytuacja może wyglądać inaczej. Obywatele krajów wspólnoty mogą wyrazić swój sprzeciw, wobec wykorzystywania tej technologii

Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi portal Telepolis, który krok po kroku opisuje procedurę. 

Zaloguj się w aplikacji Instagram > Przejdź do ustawień > Pomoc > Centrum pomocy > Funkcje sztucznej inteligencji na Instagramie - informacje > "Dowiedz się, jak Meta wykorzystuje informacje na potrzeby modeli generatywnej sztucznej inteligencji." > Odszukaj link "prawo do sprzeciwu" > Wypełnij wniosek, podając: kraj zamieszkania, adres e-mail i odpowiedz na pytanie: “W jaki sposób takie przetwarzanie danych wpływa na Ciebie?” - wyjaśnia portal.