Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > MojeIKP zamiast europejskiego ubezpieczenia. Trzeba wiedzieć przed urlopem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.06.2024 19:56

MojeIKP zamiast europejskiego ubezpieczenia. Trzeba wiedzieć przed urlopem

podróż samochodem
Fot. Unsplash/Talles Alves

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów za granicę, co należy poprzedzić upewnieniem się, że będziemy mogli tam uzyskać bezproblemowy dostęp do usług medycznych. Służyć do tego może Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego. Nie każdy jednak wie, że można też skorzystać z aplikacji mobilnej.

Ubezpieczenie za granicą

Z publicznej opieki medycznej możemy skorzystać w całej Unii Europejskiej oraz kilku państwach poza Wspólnotą, jeśli jesteśmy ubezpieczeni w ojczyźnie i dysponujemy dokumentem, który to potwierdza. Jest nim Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego, która jest ważna wraz z dowodem osobistym.

Zobacz: Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie

Warto pamiętać, że EKUZ nie upoważnia nas do korzystania z usług w taki sam sposób, jak w Polsce, lecz tak, jak publiczna opieka medyczna świadczona jest obywatelom kraju, w którym się znajdujemy. Wnioski o wydanie EKUZ można składać do NFZ listownie, przez ePUAP oraz aplikację mojeIKP.

Ministerstwo zbiera wrażliwe dane Polek. Trzeba wiedzieć

Jak wygenerować certyfikat?

Tuż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego ministerstwo zdrowia przypomina, że aplikacja mojeIKP może być  także wykorzystana do wystawienia cyfrowego certyfikatu, który może służyć zamiast Europejskiej Karty Ubezpieczenia Społecznego. Certyfikat jest tymczasowy i ma służyć w nagłych wypadkach, gdy nie dysponujemy EKUZ.

Aby złożyć wniosek, należy przejść w aplikacji mojeIKP w menu e-zdrowie (lewy dolny róg interfejsu), przejść do menu Ubezpieczenia zdrowotne za granicą i Wnioski o certyfikaty. Tam należy wypełnić formularz danymi oraz informacjami na temat pobytu za granicą, dodać zdjęcie i złożyć wniosek. 

O certyfikacie zastępczym dla EKUZ

Podkreślamy, że certyfikat wystawiony w mojeIKP należy traktować jako dokument awaryjny, zamiennik dla EKUZ. W samym wniosku znajdziemy zresztą pozycję wymagającą uzasadniania wydania certyfikatu, np. zagubienie EKUZ. Ważność certyfikatu to 30 dni, przy czym jest ona także wsteczna. Możemy z niego korzystać, by udowodnić prawo do świadczeń, z których skorzystaliśmy maksymalnie 90 dni wcześniej.