Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Natychmiast odinstaluj te aplikacje z telefonu. Są niebezpieczne
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.06.2024 18:35

Natychmiast odinstaluj te aplikacje z telefonu. Są niebezpieczne

telefon
Fot. Pixabay/Pexels

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele popularnych aplikacji może pobierać nasze najbardziej prywatne informacje. Specjaliści właśnie wydali ostrzeżenie przed dwoma kolejnymi usługami, które mogą wykradać dane do bankowości elektronicznej. Jeśli masz je na swoim telefonie, natychmiast je odinstaluj – w przeciwnym wypadku możesz stracić pieniądze.

Niebezpieczne aplikacje na telefon

Eksperci często przypominają, że pobierając każdą aplikację na telefon, musimy zachować pewną dozę ostrożności. Zagrożenie cyberprzestępczością jest coraz większe, a hakerzy wynajdują coraz to nowsze sposoby na wykradzenie naszych danych i pieniędzy. Niedawno sporą popularnością cieszyły się te dwie aplikację, dostępne na telefony z systemem Android. Jak wynika z ostrzeżenia specjalistów z firmy Zscaler, są bardzo niebezpieczne.

Nie żyje słynny youtuber. Zmarł w nieszczęśliwym wypadku

Zagrożenie dla użytkowników Androida. Eksperci alarmują

Aplikacje do niedawna można było pobrać w sklepie Google Play, zagrożenie dotyczy więc przede wszystkim użytkowników systemu Android. Chodzi o oprogramowania o nazwie PDF Reader&File Manager oraz QR Reader&File Manager, służące do obsługi dokumentów na swoim telefonie. Jak wynika z danych sklepu, pobrano je łącznie 70 tys. razy. Wszystkie te osoby naraziły się na ryzyko utraty danych bankowości elektronicznej.

ZOBACZ: Abonament RTV nie jest obowiązkowy dla wszystkich. Polacy o tym zapominają

Zainstalowałeś tę aplikację? Jak najszybciej ją usuń

Jak donoszą eksperci z Zscaler, wspomniane wyżej aplikacje zawierają złośliwe oprogramowanie (tzw. malware), które obejmuje fragmenty kodu i może przejąć kontrolę nad urządzeniem. Za pomocą wirusa hakerzy mogą uzyskać dostęp do naszych poufnych danych, w tym do hasła w aplikacji bankowości elektronicznej. Mając je, nic nie stoi im na przeszkodzie do kradzieży środków z naszych kont.

Specjaliści zalecili osobom, które pobrały aplikację, o jej jak najszybsze odinstalowanie. Ważne jest, aby pozbawić ją także dostępu do urządzenia, a nie wyłącznie usunąć z pulpitu.