Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Natychmiast usuń tę aplikację. Wykryto poważne zagrożenie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.09.2023 12:21

Natychmiast usuń tę aplikację. Wykryto poważne zagrożenie

telefon
domena publiczna

Agencja zajmująca się cyberbezpieczeństwem wystosowała ważny komunikat na temat nowej aplikacji, która jest zainfekowana szkodliwym oprogramowaniem. Pobrało ją już ponad 10 tysięcy osób. Lepiej sprawdzić, czy nie jest zainstalowana na smartfonie naszym lub kogoś bliskiego, ponieważ może narobić szkód.

Cyberoszuści coraz sprytniejsi

W dzisiejszych czasach, gdy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, zabezpieczenie urządzeń przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem staje się sprawą o kluczowym znaczeniu. W miarę jak technologia się rozwija, tak samo ewoluują narzędzia wykorzystywane przez cyberprzestępców, które niepowołane osoby wykorzystują do infiltrowania naszych urządzeń. Oszuści stosują np. ukrywanie złośliwego kodu w aplikacjach na telefon. Wiele takich zainfekowanych programów stanowi realne zagrożenie dla naszej prywatności, bezpieczeństwa oraz danych osobowych.

Najczęściej na apki ze szkodliwym kodem można się natknąć podczas pobierania ich z niepewnych źródeł, ale bywa, że trafiają one także do oficjalnych punktów dystrybucji. Również sklepie Google Play, który oferuje aplikacje na system Android, co jakiś czas dochodzi do sprytnych działań hakerów. Implementują oni szkodliwy software do różnego rodzaju aplikacji. Tym razem wykryto kolejne zagrożenie, które posiada funkcje szpiegujące. Kod związany z tym niebezpieczeństwem został osadzony w jednej z aplikacji, która została pobrana przez tysiące osób i co najgorsze, nadal jest ogólnodostępna do ściągnięcia ze sklepu.

Nawet 5 miesięcy bez opłat. Fantastyczna oferta Orange, znamy szczegóły Tysiące Polaków stracą dostęp do TVP. Znamy termin

Kolejna aplikacja ze szkodliwym oprogramowaniem

Zespół SecneurX, który zajmuje się badaniem bezpieczeństwa i wsparciem w proaktywnej obronie przed cyberatakami, opublikował ostrzeżenie o tym zagrożeniu na platformie X (dawniej Twitter). Grupa ekspertów informuje we wpisie o obecności spyware'a w popularnej aplikacji, która została pobrana już ponad 10 tysięcy razy. Apka o nazwie Colorized Fun Poker to gra, która w teorii ma umilać czas, a w rzeczywistości podczas instalacji na sprzętach z Androidem sprawia, że na urządzenie zostaje wprowadzone również tajne oprogramowanie szpiegujące

Może ono przechwytywać wiele informacji o użytkowniku, takich jak dane z książki adresowej lub treści SMS-ów, podobnie jak w przypadku innych podobnych zagrożeń. W najgorszym przypadku spyware jest w stanie wyszukać na naszym urządzeniu kody PIN lub hasła do kont, jeśli zapisaliśmy je np. w notatniku. 

Spyware na urządzeniach z systemem Android

Ostatnia aktualizacja gry z niebezpiecznym oprogramowaniem nastąpiła niedawno i obecnie, pomimo wykrycia zagrożenia, apka wciąż jest dostępna do pobrania i została już zainstalowana przez ponad 10 tysięcy użytkowników, co oznacza, że ogrom urządzeń został zainfekowanych. Przewidywane jest, że ze względu na raport SecneurX, wkrótce zostanie ona usunięta z Google Play, ale nie można wykluczyć, że może być rozpowszechniana także za pośrednictwem innych źródeł. 

Pobierając aplikacje, warto zwracać uwagę na to, jakie jest ich źródło, oraz co mają napisane w zakładce Bezpieczeństwo danych na stronie sklepu. W przypadku, gdy tak jak w Colorized Fun Poker zauważymy, że np. te elementy nie są odpowiednio dostosowane (np. brak szyfrowania przesyłanych informacji), lepiej zastanówmy się nad instalacją aplikacji. 

Choć takie niebezpieczeństwa jak przeczytanie SMS-ów czy pobranie listy kontaktów z książki telefonicznej wydają się dość błahe, to jednak warto mieć na uwadze, że oszuści mogą dzięki tym danym sporo namieszać. Wystarczy, że podszyją się pod którąś z osób z naszych kontaktów i już będą w stanie wyłudzić od nas pieniądze. 

Usuwanie spyware. Jak się chronić?

Pozbycie się spyware z telefonu jest istotne, aby mieć pewność, że nie zostanie naruszona więcej nasza prywatność i bezpieczeństwo danych. Przede wszystkim usuń aplikacje, o których już wiesz, że posiadają złośliwy kod. Oto pozostałe kroki, które możesz podjąć: 

  • Zaktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że Twój system operacyjny i wszystkie aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa. 
  • Odinstaluj podejrzane aplikacje: Przejrzyj swoje aplikacje i odinstaluj również te, które wydają się podejrzane lub których nawet nie używasz. Szczególnie zwracaj uwagę na aplikacje, które instalowałeś z nieoficjalnych źródeł. 
  • Skanuj telefon antywirusem: Pobierz i zainstaluj renomowany program antywirusowy z oficjalnego źródła, np. ESET, Kaspersky, Bitdefender. Uruchom pełne skanowanie telefonu, aby wykryć i usunąć zagrożenia. 
  • Przywróć ustawienia fabryczne: W przypadku poważnego zainfekowania może być konieczne przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Pamiętaj jednak, że ta opcja usunie wszystkie dane z telefonu, więc wcześniej wykonaj kopię zapasową ważnych danych. 
  • Zmiana haseł: Po usunięciu spyware zaleca się zmienić hasła do kont bankowych, mediów społecznościowych i innych ważnych usług. 
  • Monitoruj telefon: Po usunięciu spyware obserwuj działanie telefonu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane zachowanie lub działania, ponownie przeskanuj telefon. 
  • Unikaj nieoficjalnych źródeł: Aby uniknąć ponownego zainfekowania telefonu, pobieraj aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami (np. Google Play Store dla Androida lub App Store dla iOS), oraz śledź informacje na temat ewentualnych luk w tych serwisach. 
  • Rozważ oprogramowanie antyszpiegowskie: Istnieją aplikacje antyszpiegowskie, które pomagają chronić telefon przed potencjalnym szpiegowaniem. Niektóre z nich mogą wykryć spyware i pomóc w jego usunięciu - np. Malwarebytes, SpyWare Removal AntiSpy, Spyware & Malware Detector.
  • Zabezpiecz swój telefon: Korzystaj z funkcji zabezpieczających nie tylko telefon, ale i aplikacje, takich jak blokady hasłem, PIN-em lub odciskiem palca, aby utrudnić dostęp nieautoryzowanym osobom. 
  • Przemyśl swoje zachowanie online: Bądź ostrożny w pobieraniu i instalowaniu aplikacji oraz w otwieraniu załączników i linków, szczególnie pochodzących z nieznanych źródeł. 

Jeśli jesteś pewien, że twój telefon jest zainfekowany spyware, a sam nie czujesz się pewnie w usuwaniu go, warto skontaktować się z profesjonalnymi usługami wsparcia technicznego lub odwiedzić lokalny serwis, aby uzyskać pomoc.