Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nawet 185 tys. zł dopłaty do samochodu dla konkretnej grupy osób. Ruszył nabór wniosków
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.08.2023 16:50

Nawet 185 tys. zł dopłaty do samochodu dla konkretnej grupy osób. Ruszył nabór wniosków

pieniądze
domena publiczna

Wielu Polaków nie stać na własny samochód i nie mogą sobie pozwolić na jego zakup nawet wtedy, gdy jest on absolutnie niezbędny do codziennego funkcjonowania. Wybrana grupa osób, która spełnia wszystkie warunki, ma jednak szansę zyskać gigantyczne dopłaty. Górna granica wartości samochodu, do którego można otrzymać dodatek finansowy, to 300 tys. zł

Dofinansowanie zakupu auta

Różnego rodzaju programy wsparcia cieszą się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób regularnie sięga po możliwość dofinansowania zakupu potrzebnych dóbr lub składa wnioski o innego rodzaju dodatki pieniężne. Regularnie pojawiają się informacje na temat np. 500 plus czy o dodatkowych emeryturach. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że obok wsparcia dla rodzin czy dofinansowania mieszkania istnieje też program dopłat do samochodów. 

Dofinansowanie samochodu osobowego umożliwia zrealizowanie takiego zakupu znacznej liczbie osób z grupy objętej tym dodatkiem. Ponadto w związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem i wysokim zainteresowaniem programem rada nadzorcza zdecydowała o przekształceniu go w projekt bezterminowy. Kogo obejmuje dofinansowanie zakupu samochodu i jak je uzyskać?

Dziś wchodzi ważna aktualizacja aplikacji mObywatel. Ułatwi życie kierowcom Auchan z niecodzienną promocją, oddaje 100 proc. za zakupy. Ale trzeba się pospieszyć

Ruszył nabór wniosków

Od 1 sierpnia 2023 r. ruszył nabór wniosków o dopłaty do samochodów, które sfinansuje PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To instytucja, która wspiera finansowo niepełnosprawnych Polaków. O dopłaty można więc starać się wówczas, gdy zakupiony samochód będzie służył osobom z tej grupy. Środki będą rozdysponowywane w ramach programu „Samodzielność — Aktywność — Mobilność”. Jak podaje PFRON, nie ma minimalnej wartości samochodu, który można kupić w ramach programu dofinansowań, ale istnieje górna granica ceny takiego auta. 

Program funkcjonuje w 2 wariantach i progi dofinansowania różnią się od tego, która wersja projektu dotyczy danej osoby. Według informacji przekazanych przez PFRON górna wartość samochodu, do którego można otrzymać dopłatę, to zależnie od wariantu 300 tys. lub 230 tys. zł. Dopłata przy tych wartościach wyniesie wówczas 185 tys. lub 154 tys. Czym różnią się dane warianty?

Dwa warianty dopłat

Wersja pierwsza, czyli dopłata do dostosowanego samochodu osobowego, którego koszt nie przekracza 300 tys. zł, obejmuje te osoby, które samodzielnie kierują pojazdem

1. Dla samochodów dostosowanych do ich prowadzenia przez osobę niepełnosprawną, progi cenowe zakupu dostosowanego samochodu osobowego są dofinansowywane kumulatywnie w następującej wysokości:

  • do kwoty 150 tys. zł - 80 proc. dodatku
  • ponad kwotę 150 tys. zł, ale nie więcej niż 250 tys. zł - 50 proc. dodatku
  • ponad 250 tys. zł, ale nie więcej niż 300 tys. zł - 30 proc.

Auta, które kosztują więcej, niż 300 tys. zł, nie są objęte dofinansowaniem. Oznacza to, że w przypadku dostosowanego samochodu o wartości 150 tys. zł dopłata wynosi 120 tys. zł, a więc wkład własny kupującego wynosi zaledwie 30 tys. zł, co w tym przypadku stanowi kolosalną różnicę.

Wersja druga, czyli dopłata do samochodu osobowego, którego koszt nie przekracza 230 tys. zł, dotyczy osób niepełnosprawnych, które będą podróżować jako pasażer.

2. Dofinansowanie dotyczy samochodów dostosowanych do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera, a wysokość dopłat wygląda następująco:

  • do 130 tys. zł - 85 proc. dopłaty
  • więcej niż 130 tys. zł, a maksymalnie 200 tys. zł - 50 proc. dodatku
  • ponad kwotę 200 tys. zł, ale nie więcej niż 230 tys. zł - 30 proc. dopłaty

Samochody powyżej 230 tys. zł nie są w tej wersji objęte dofinansowaniem.

Kto dokładnie jest objęty programem?

Docelową grupą programu prowadzonego przez PFRON są osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą się przemieszczać bez użycia wózka inwalidzkiego. Dotyczy to wyłącznie osób, które nie są w stanie poruszać się bez takiego wsparcia w żadnej sytuacji i niezależnie od dystansu. Zakup samochodu obejmuje wejście w posiadanie pojazdu dostosowanego tak, aby można się było do niego zarówno przesiąść z wózka inwalidzkiego na siedzenie samochodu, jak i wysiąść z siedzenia samochodu bezpośrednio na wózek inwalidzki.

Celem programu aktywizacyjnego jest wzrost niezależności wśród niepełnosprawnych Polaków oraz ułatwienie im działalności zawodowej, jak i w strefie społecznej. Regulamin programu oraz wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie PFRON.