Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe funkcje w Google Maps. Duże nowości idealne na lato
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.03.2024 16:26

Nowe funkcje w Google Maps. Duże nowości idealne na lato

mapy google
Fot. Unsplash/henry perks

Google poinformowało o dodaniu nowych funkcji do Map Google. Zmiany odczujemy w aplikacji mobilnej, a skupiać się one będą na dostarczaniu wartościowych informacji turystom. Ma to pomóc w sezonie urlopowym w znalezieniu najciekawszych propozycji turystycznych. Zmiany pojawią się także w wyszukiwarce.

Nowy system rekomendacji

Na oficjalnym blogu Google zaprezentowało nowości, jakie w najbliższym czasie trafią do aplikacji mobilnej Mapy Google, a które przydadzą się podczas letniego urlopu. Tym razem skupiono się na potrzebach turystów, zwłaszcza zwiedzających aktywnie. Próżno bowiem szukać usprawnień w nawigacji czy innych funkcjach oferowanych kierowcom.

Pierwsza nowość to system rekomendacji. W zależności od miejsc, które się znajdujemy, Mapy same zasugerują miejsca, które warto odwiedzić. Będą one pochodzić zarówno od wydawców prasy podróżniczej, jak i od społeczności użytkowników. Mowa więc nie o wygenerowanym automatycznie i maszynowo poleceniach miejsc, a pomysłach na kompleksową wycieczkę po okolicy. Niestety, funkcja będzie dostępna tylko na terenie USA i Kanady.

Mapy Google z blokadą dla Europejczyków. Nie tak to miało wyglądać

Rozbudowana funkcjonalność list

Kolejna nowość, jaką przygotowało Google w Mapach, dotyczy funkcji list. Co prawda możliwość dodawania miejsc do odwiedzenia w osobnych listach i w ten sposób porządkowania ciekawych miejsc dostępna jest już od dawna, ale teraz doczekała się rozbudowy.

Dotychczas listy były uporządkowane w kolejności chronologicznej i nie można było tego zmienić. Teraz się to zmieni i kolejność będzie można dostosować do swoich potrzeb. Ponadto listy miejsc w Mapach Google użytkownicy będą mogli łączyć ze swoimi kontami w mediach społecznościowych. Zarówno odświeżone listy jak i nowy system poleceń dostępne będą w aplikacjach mobilnych Map na Androida i iOS-a.

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce

Nowości przydatne w wakacje pojawią się także w wyszukiwarce Google. Dotyczy to jednak tylko tych użytkowników, którzy zdecydowali się na włączenie Search Generetive Experience, czyli integracji wyszukiwarki z dużym modelem językowym Gemini. Google zachęca do tego, aby wykorzystać nowe możliwości w planowaniu urlopu. Wystarczy wydać polecenie, np. zaplanuj trzydniowy urlop na południu Francji, by otrzymać gotowy plan.