Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe informacje o dopłatach do aut elektrycznych. W puli nawet 1 mld zł
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.07.2024 13:09

Nowe informacje o dopłatach do aut elektrycznych. W puli nawet 1 mld zł

samochód elektryczn
Fot. Pexels/Kindel Media

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przekazał nowe informacje na temat programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Szczegóły poznamy najpewniej wkrótce, jednak już teraz wiadomo jakich kwot można się spodziewać.

Dopłaty do elektryków

W rozmowie z TOK FM wiceminister zapowiedział, że kompletne informacje na temat warunków otrzymywania dopłat zostaną opublikowane w ciągu nadchodzących miesięcy. Aktualnie nad projektem systemu pracuje ministerstwo klimatu i środowiska.

Zobacz też: Ładowanie samochodu w 20 minut i 50 lat jazdy. Oto nowy chiński akumulator 

Pieniądze będzie można otrzymać nie tylko na zakup samochodów elektrycznych, ale też na leasing i wynajem długoterminowy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów zeroemisyjnych. Skorzystać będą mogły osoby fizyczne, a finansowanie zostanie przekazane w ramach dotacji.

Ładowanie samochodu w 20 minut i 50 lat jazdy. Oto nowy chiński akumulator

Miliard złotych na dopłaty do samochodów elektrycznych

Zapowiadane przez wiceministra Szyszko dopłaty będą miały wysokość od 30 do 40 tys. zł. Ma to odpowiadać proporcjonalnie od 30 do 40 proc. całego kosztu kupna pojazdu, a w przypadku leasingu kwotę te będzie można wykorzystać na rzecz opłaty początkowej.

Zobacz: Masz fotowoltaikę? Szykuj się na kontrole i surowe kary

Ogółem w systemie dotacji rozdysponowany ma zostać ponad 1 mld zł. Będzie on obowiązywał w czasie realizacji programu Krajowego Planu Odbudowy, co oznacza, że dotacje muszą trafić do zainteresowanych najpóźniej do 2027 r.

Kolejne pieniądze ze Społecznego Funduszu Kilmatycznego

Wiceminister przyznaje, że kwoty są efektem kompromisu pomiędzy szacowanym zainteresowaniem partycypacji w programie a środkami, jakie można było wygospodarować na ten cel w ramach KPO. Jednocześnie zapowiada, że kolejne pieniądze na dopłaty do aut elektrycznych mogą trafić do Polaków ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. W ramach SFK na inwestycję w energetykę i transport i wsparcie osób narażonych na ubóstwo energetyczne 50 mld zł.