Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nowość w mBanku. Karta posłuży nie tylko do płacenia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.05.2024 13:57

Nowość w mBanku. Karta posłuży nie tylko do płacenia

mbank
Fot. materiały własne

Do Google Play trafiła aktualizacja aplikacji mobilnej mBanku, która przynosi dość nieoczekiwaną nowość. Dodano nowy mechanizm bezpieczeństwa, w którym do potwierdzania transakcji konieczne będzie przyłożenie do smartfonu fizycznej karty płatniczej.

Nowość w mBanku

Zaproponowane przez mBank rozwiązanie jest bodaj pierwszym takim mechanizmem na polskim rynku. Podczas zatwierdzania transakcji wykorzystywany ma być moduł NFC. Na razie nowość jest dostępna wyłącznie na smartfonach z Androidem, jednak pojawi się także na iPhone'ach.

W praktyce dopiero gdy zbliżymy do smartfonu fizyczną kartę płatniczą wydaną przez mBank, zupełnie jak do terminalu, transakcja zostanie zatwierdzona. W ten sposób bank chce się upewnić, że ma do czynienia z faktycznym klientem - za potwierdzenie tożsamości służyć będzie fakt, że użytkownik dysponuje kartą płatniczą.

Ważne zmiany PKO BP irytują klientów. Chodzi o nową usługę

Karta jako dodatkowe zabezpieczenie

Nowość ma oczywiście służyć jako dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa. Będzie on jednak aktywowany tylko w szczególnych przypadkach, gdy algorytmy rozpoznają podejrzaną transakcję. W pozostałych przypadkach będzie można posługiwać się tylko dotychczasowymi metodami.

Zobacz: Limity płatności gotówką w UE. Nowe przepisy przyjęte

Z użyciem karty płatniczej będą zatwierdzane tylko transakcje zlecone za pośrednictwem serwisu internetowego mBanku. Tam zlecone płatności potwierdza się w aplikacji mobilnej. Odtąd - jeśli operacja wzbudzi podejrzenia - to właśnie powiadomienia dotyczące autoryzacji transakcji z przeglądarki będą wymagać przyłożenia karty do smartfonu.

Co w przypadku braku karty?

W sprawie wątpliwości dotyczących takiego rozwiązania zwrócił się serwis cashless.pl - wszak nie zawsze musimy mieć przy sobie kartę płatniczą, a bez niej okazuje się, że jakaś transakcja nie będzie mogła zostać zrealizowana. W odpowiedzi mBank zapewnił, że dostarczone są alternatywne metody potwierdzania tożsamości.