Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowość w mObywatelu. Dzięki aplikacji podpiszemy umowy o pracę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.03.2024 13:26

Nowość w mObywatelu. Dzięki aplikacji podpiszemy umowy o pracę

smartfon
Fot. Unsplash/Jonas Leupe

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło współpracę z firmą Trenkwalder, dzięki której aplikacja mObywatel może zostać wykorzystana w nowy, niezwykle przydatne sposób. Dziś, gdy procesy rekrutacyjne przeprowadza się często przynajmniej częściowo zdalnie, jak znalazł będzie możliwość złożenia cyfrowego podpisu na umowie o pracę.

Umowy o pracę podpiszemy mObywatelem

Jak informuje serwis pulshr.pl, osoby, które chcą przez internet zawrzeć umowy o pracę będą mogły skorzystać w tym celu z aplikacji mObywatel. Dotąd oczywiście również było możliwe zawarcie umowy drogą elektroniczną, z użyciem podpisu kwalifikowanego, jednak jego wyrobienie wiąże się z kosztami. Dzięki nowości całą procedurę będzie można przeprowadzić bezpłatnie.

Dzięki współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i Trenkwalder również potwierdzenie tożsamości w mObywatelu będzie mogło służyć do zawierania umów zatrudnienia. Aplikacja będzie mogła służyć wszędzie tam, gdzie dotąd niezbędny był przynajmniej kwalifikowany podpis elektroniczny.

Nowość w mObywatelu. Skorzystają dziesiątki tysięcy osób

Jak to działa?

Nowość została wprowadzona de facto nie w samym mObywatelu, lecz po stronie usług Trenkwalder. Ministerstwo musiało jednak zatwierdzić taki sposób potwierdzania tożsamości jako tożsamy z podpisem. W rezultacie, gdy pracodawca dostarczy dokument za pośrednictwem odpowiednich narzędzi, tożsamość będzie można potwierdzić dzięki prostemu zeskanowaniu kodu QR.

Wówczas automatycznie uruchomiona zostanie aplikacja mObywatel na naszym smartfonie. Wystarczy zatwierdzić weryfikację kodem PIN lub biometrią z mObywatela, a aplikacja wyślę do platformy sygnał, że tożsamość została zweryfikowana. Wówczas podpis elektroniczny pod umową będzie ważny, a umowa wiążąca. 

Potencjalne zastosowania

O ile trudno oczekiwać, że z dnia na dzień firmy całkowicie porzucą konieczność wymiany fizycznej korespondencji i podpisywania wydrukowanych umów (a szkoda), to już teraz nowość może sprawdzić wielu innych zastosowaniach, stanowiących pomniejsze formalności. Chodzi na przykład o pomniejsze aneksy do umów czy aktualizacje danych umów.

Źródła: pulshr.pl