Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Od 1 maja nowe obowiązki dla wielu osób. Rejestr sprzedawców i podatek od zakupów
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 23.04.2023 10:17

Od 1 maja nowe obowiązki dla wielu osób. Rejestr sprzedawców i podatek od zakupów

Mężczyzna liczący pieniądze
Marek BAZAK/East News

Już wkrótce na wiele portali sprzedażowych zostanie nałożony nowy obowiązek raportowania sprzedawców. Zmiany w handlu internetowym obejmą również opodatkowanie niektórych transakcji dotyczących przedmiotów używanych, informuje Gazeta.pl.

Zmiany w przepisach

1 maja 2023 r. na portale e-commerce zostaną nałożone nowe obowiązki, które są efektem wdrażania przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7, dotyczącej e-handlu i najmu przez internet lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych, samochodów czy innych środków transportu.

Popularne platformy, z których chętnie korzystają Polacy, takie jak Allegro, Vinted czy OLX będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców korzystających z serwisów. Konieczne będzie również rejestrowanie kwot dokonywanych przez sprzedawców transakcji.

Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary

Rejestr sprzedawców

W rejestrze sprzedawców będą monitorowane kwoty dokonywanych przez nich transakcji. Serwis podaje, że takie działania mają celu śledzenie dochodów uzyskiwanych przez sprzedających, a także kontrolowanie czy wywiązują się z konieczności opłacania podatków. Pierwszy raport będzie przesyłany w styczniu 2024 r.

Serwis informuje, powołując się na słowa Piotra Juszczyka, głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt, że nowe obowiązki nałożone na właścicieli portali, ułatwią pracę fiskusowi.

„Raportowanie zaoszczędzi czasu skarbówce na weryfikacji, ale też podatnicy, wiedząc o tym, nie będą podejmowali aktywności bez działalności gospodarczej” - twierdzi ekspert. 

Ponad 820 tys. zł kary dla parkingowego giganta. UOKiK twierdzi, że firma wprowadzała klientów w błąd. 

Wyłączenia

Obowiązek raportowania nie będzie dotyczył wszystkich. Ministerstwo Finansów informuje, że zostaną z niego wyłączeni sprzedawcy okazjonalni, którzy w okresie roku, zawarli mniej niż 30 transakcji sprzedaży lub ich łączny przychód ze sprzedaży nie przekroczył dwóch tysięcy euro.

Podatek od towarów używanych

To nie koniec nowości. Efektem wdrażania unijnej dyrektywy będzie wprowadzenie nowego podatku.

Zostanie on nałożony na sprzedawców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale sprzedają produkty po cenie wyższej niż cena zakupu. Opodatkowane zostaną te transakcje, których dokonano nie później niż 6 miesięcy od dnia nabycia towaru.